Kto zyskuje na optymalizacji

13-09-2017, 22:00

Udoskonalenie procesów biznesowych w firmie daje wymierną korzyść nie tylko pracodawcy, pracownikom, ale i samym klientom.

Przedsiębiorcy wciąż poszukują nowych rozwiązań, które umożliwią im zwiększenie przychodów, zminimalizowanie kosztów czy przyspieszenie pracy. Często ów efekt można osiągnąć dzięki optymalizacji istniejących już w firmie procesów biznesowych. Czym one są? W ogólnym ujęciu można tak określić każdą powtarzalną czynność, która w przeliczalny sposób wpływa na prowadzenie biznesu. Do najistotniejszych należą te, które są związane z obiegiem dokumentów, zarządzaniem projektami, pozyskiwaniem i utrzymaniem klientów, rekrutacją czy logistyką.

Na miarę potrzeb

Optymalizacja polega na dopasowaniu wspomnianych czynności do obecnej sytuacji w firmie i celów, jakie przedsiębiorstwo chce osiągnąć. Jeśli firma będzie zatem dążyła do oszczędności, działanie będzie opierać się na minimalizacji kosztów działalności. Natomiast w przypadku szybkiego rozwoju firmy zoptymalizowany proces zapewni maksymalną szybkość działania w wybranym obszarze. Przede wszystkim warto jednak pamiętać o beneficjentach tych usprawnień.

Z jednej strony są to oczywiście klienci. Efektywniejsze procesy przekładają się bowiem na lepszą pracę całego przedsiębiorstwa, a więc i na jego produkt końcowy.Konsumenci mogą więc szybciej otrzymywać towar, który jest lepszej jakości, a także — po niższej cenie, ponieważ optymalizacja może zwiększyć wydajność pracowników, znacznie redukując koszty pracy. Drugą grupą zyskującą na usprawnieniach są pracownicy. Dzięki efektywnemu procesowi obiegu informacji i dokumentów, a także sprawnemu systemowi zarządzania projektami, ich praca jest nie tylko wydajniejsza, ale też i przyjemniejsza. Finalnie jednak na wdrożeniu udoskonaleń do firmy zyskuje samo przedsiębiorstwo i jego właściciel. Posiadanie wydajnych i zoptymalizowanych procesów wewnątrz firmy wpływa bowiem na jej wartość rynkową i jest brane pod uwagę przy jej wycenie.

Przeanalizuj oferty

Przedsiębiorcy, którzy planują wprowadzenie optymalizacji w swoich firmach, mają obecnie do wyboru dużo możliwości. Z pewnością opłaci się zatem przegląd przedsiębiorstw IT, jak i dokładna analiza ich ofert. Należy także zwrócić uwagę na ich wielkość oraz doświadczenie. — Aby wybrać odpowiedniego usługodawcę, warto najpierw spojrzeć w jego portfolio produktowe. Firma wyspecjalizowana tylko w jednym obszarze nie przeprowadzi kompleksowej optymalizacji danego procesu, ponieważ nie będzie potrafiła odpowiednio ocenić jego powiązań z innymi elementami działającymi w firmie — radzi Remigiusz Samborski z SoftServe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Kto zyskuje na optymalizacji