Których inżynierów brakuje najbardziej

opublikowano: 11-09-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Największe szanse na dobrze płatną pracę mają osoby z wykształceniem inżynierskim w pięciu branżach — wynika z badania Bergman Engineering.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jakich specjalności inżynierów brakuje najbardziej
  • ile zarabiają inżynierowie na najbardziej poszukiwanych stanowiskach

Biotechnolodzy, eksperci od OZE, mechatronicy, inżynierowie automatyki i robotyki oraz nanotechnolodzy to najbardziej poszukiwani w Polsce pracownicy z wykształceniem inżynierskim — wynika z badania firmy Bergman Engineering.

Polska branża OZE zatrudnia 100 tys. osób, a 95 proc. firm z branży energetycznej planuje wzrost zatrudnienia. Urośnie m.in. w związku z planowaną budową farm na Morzu Bałtyckim. Specjaliści offshore mogą liczyć na najwyższe zarobki — 12-19 tys. zł brutto, a menedżerowie jeszcze wyższe — 22-34 tys. zł — wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń firmy Sedlak & Sedlak i raportu płacowego Hays Poland.

Perspektywiczny jest sektor gospodarki wodorowej, w której inżynierowie zarabiają 11,5-15,5 tys. zł brutto, menedżerowie 16-22 tys. zł, a osoby z doświadczeniem za granicą 25-38 tys. zł.

Brakuje też inżynierów z branży biotechnologicznej, której wartość urosła w dwa lata czterokrotnie. W 2020 r. była szacowana na 2 mld zł, a w tym wartość notowanych na GPW spółek biotechnologicznych urosła do 8 mld zł.

— O tym, że Polska ma bardzo wysokie aspiracje, świadczy ujęcie biotechnologii medycznej w rządowym wykazie krajowych inteligentnych specjalizacji. To lista branż priorytetowych w zakresie badań, rozwoju i innowacji, które mają zapewnić Polsce konkurencyjność, a w wybranych obszarach także pozycję lidera na rynkach zagranicznych — mówi Tomasz Szpikowski, prezes Bergman Engineering.

W związku z rozwojem przemysłu 4.0 pracę bez problemu znajdą też absolwenci kierunków: mechatronika oraz automatyka i robotyka. Inżynier mechatronik zarabia 7 tys. zł brutto, konstruktor urządzeń 6,2-7,8 tys. zł, a inżynier utrzymania ruchu 6,8-8,3 tys. zł.

— Zakładając coraz większą konkurencję o rynki zbytu, już teraz wiemy, że w perspektywie najbliższych lat branża nanotechnologiczna będzie mocno się rozwijać. Technologie będą wykorzystywane do zwiększania jakości produkcji, dynamizowania procesów sprzedaży czy rozszerzania oferty asortymentowej — mówi Tomasz Szpikowski.

Nanotechnolog może liczyć na 5,8 tys. zł brutto, a inżynier nanostruktur 5,8 tys. zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane