Kujawsko-pomorskie firmy pod lupą

Dorota Zawiślinska
opublikowano: 09-10-2018, 22:00

Badacze zdiagnozują problemy małych spółek z regionu. NCBR wyłoży na analizę 10,5 mln zł.

Rusza program Gospostrateg dla małych i średnich graczy z Kujaw i Pomorza. Projekt badawczo-wdrożeniowy zrealizują: samorząd województwa, Uniwersytet Mikołaja Kopernika (UMK) w Toruniu i Szkoła Główna Handlowa (SGH) w Warszawie. Celem przedsięwzięcia jest opracowanie programu wsparcia MŚP z regionu.

Mali i średni gracze znad Wisły odgrywają kluczową rolę w tworzeniu miejsc pracy. Tylko w Kujawsko-Pomorskiem działa ponad 80 tys. przedsiębiorstw z sektora MŚP, które zatrudniają w sumie 400 tys. osób. Rodzime firmy są jednak mniej produktywne i innowacyjne od tych z Unii Europejskiej. Dlatego Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) wspiera przedsięwzięcia zwiększające konkurencyjność małych i średnich graczy. Na realizację projektu „Regiogmina”, którego liderem jest województwo kujawsko- -pomorskie, rządowa agencja przeznaczyła 10,5 mln zł. Przedsięwzięcie będzie trwało dwa lata i osiem miesięcy.

— Na podstawie badań sektora MŚP chcemy uzyskać dane i wnioski, które pozwolą utworzyć obserwatorium gospodarcze, czyli narzędzie administracyjne definiujące problemy i obszary, w których powinniśmy interweniować, aby pobudzać rozwój gospodarczy regionu — mówi Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Jak wyjaśnia, problemy przedsiębiorców zdiagnozują zespoły badawcze z UMK i SGH.

— Kompleksowe informacje o kujawsko-pomorskich firmach zostaną zebrane w Regionalnym Obserwatorium Gospodarczym. Z tej bazy danych będą mogły korzystać m.in. samorządy i instytucje wsparcia biznesu — podkreśla Piotr Całbecki.

Efektem projektu „Regiogmina” będzie też wskazanie niezbędnych zmian legislacyjnych ułatwiających życie przedsiębiorcom. Proponowane rozwiązania powinny pomóc firmom znaleźć nowych inwestorów, zaistnieć na obcych rynkach i rozwinąć działalność innowacyjną. Pilotaż obejmie 21 gmin. Przedsiębiorstwa z regionu stają się bardziej nowatorskie także dzięki dotacjom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego (RPO WK-P). Już za miesiąc będą znane wyniki konkursu z grantami, które sfinansują usługi dla firm wykonywane przez instytucje otoczenia biznesu (IOB). Fundusze unijne pochodzą z poddziałania 1.2.1 RPO WK-P („Wsparcie procesów badawczo-rozwojowych”). Budżet naboru to ponad 84 mln zł.

O dofinansowanie mogły starać się m.in. parki technologiczne, akademickie inkubatory przedsiębiorczości oraz centra transferu technologii i innowacji. Zrealizowane przez nie projekty zwiększą dostęp firm do infrastruktury B+R, w tym m.in. do pomieszczeń laboratoryjnych i aparatury naukowo-badawczej. Przedsiębiorcy będą mogli liczyć także na wsparcie prac badawczo-rozwojowych. Ponadto dotacje pokryją koszty związane m.in. ze zgłoszeniem wynalazku, wzoru użytkowego lub wzoru przemysłowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślinska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu