KUKE: eksport wzrósł o 8,1 proc. w 2015 r.

ISBNews
opublikowano: 02-02-2016, 10:46

Eksport z Polski wyniósł 13,506 mld euro w grudniu i był o 12,9% niższy od notowanego w listopadzie i jednocześnie o 9,3% r/r, wynika z szacunków Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) na podstawie analizy opublikowanych danych o stanie gospodarki oraz zapotrzebowania na usługi Korporacji w zakresie ochrony transakcji eksportowych.

 Według KUKE, w 2015 r. eksport wzrósł o 8,1% r/r do 171,4 mld euro, zaś w 2016 roku wzrost wyniesie 8,6% do 186,1 mld euro.

"Liczony w złotych eksport wyniósł 57,95 mld, tj. o 12,1% mniej niż w listopadzie i równocześnie o 11,0% więcej niż przed dwunastoma miesiącami" - czytamy w komunikacie.

KUKE wskazuje, że grudniowa korekta w zakresie obrotów eksportowych jest zjawiskiem typowym, niejako odreagowaniem wyższej sprzedaży w okresie wrzesień - listopad, na który to przypada zwiększone zaopatrzenie produkcji po okresie wakacyjnym, ale również zwiększone dostawy dla handlu na okres okołoświąteczny.

"W grudniu dostawy zazwyczaj okazują się już dużo mniejsze. W związku z faktem, że dane listopadowe prezentowały się istotnie lepiej niż zakładano, grudzień dla odmiany może przynieść nieco głębszą niż zwykle korektę. Na taki obrót spraw wskazują grudniowe wyniki przemysłu i dane o obrotach handlu hurtowego. W konsekwencji roczna dynamika eksportu mogła okazać się niższa od notowanej w listopadzie. W miejsce 12,6% pojawi się w statystykach 9,3%" - czytamy dalej.

Korporacja wskazuje, że trzeba jednak mieć na uwadze, iż szacunki grudnia są tym razem obarczone wyjątkowo dużą dozą niepewności.

"Z jednej bowiem strony wyjątkowo dobry listopad mógł być jedynie efektem przesunięcia z października czy grudnia terminu części dostaw. W takiej sytuacji faktyczne dane za grudzień okażą się słabsze od szacowanych przez nas. Z drugiej jednak strony, dobry listopad mógł być anonsem istotnej poprawy pozycji naszych eksporterów i przyspieszenia tendencji wzrostowych w zakresie wymiany z zagranicą. Na taki obrót spraw wskazywałoby wykonanie istotnie wyższe od szacowanego"- czytamy w materiale.

Według statystyk Narodowego Banku Polskiego, eksport w okresie styczeń-listopad 2015 wyniósł 157.913 mln euro okazując się o 8% większym r/r. W 2015 roku eksporterom sprzyjała słaba wyceno euro względem dolara. Równocześnie nasze dobra zaopatrzeniowe i konsumpcyjne istotnie zyskały na konkurencyjności w stosunku do sprowadzanych z dalekiego wschodu - zwłaszcza z Chin.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

"W ostatnim jednak czasie znacznie owego czynnika zaczyna już słabnąć. Ponadto ostatnie niepokoje na rynku finansowym Chin spłyciły popyt konsumpcyjny i inwestycyjny generowany przez Chiny. W konsekwencji zmniejszeniu uległo tempo wzrostu naszego eksportu (zwłaszcza w zakresie dóbr zaopatrzeniowych używanych przez producentów z krajów Starej Unii)" - czytamy także.

Korporacja oczekuje, że w okresie grudzień 2015 - luty 2016 r. eksport okaże się większy niż przed rokiem o 4,7% w euro, w wymiarze złotowym zaś o 8,3%.

"Uwzględniając szacunki eksportu w grudniu można oczekiwać, że w roku 2015 eksportu zamknął się kwotą 171,4 mld euro, co stanowiło wynik o 8,1% wyższy niż w roku 2014. W ujęciu złotowym eksport w roku 2015 prawdopodobnie zamknął się kwotą 717,1 mld co odpowiadało wzrostowi o 8,0% w stosunku do wyników wypracowanych w roku 2014" - podała KUKE.

W roku 2016 tempo wzrostu eksportu opierać się będzie głównie na rosnącym poziomie popytu u naszych głównych partnerów (krajach Unii Europejskiej), wspieranym dynamiczną sprzedażą do krajów rozwijających się, ale również na długo oczekiwanej normalizacji sytuacji u naszych wschodnich partnerów.

"W związku z tym w roku 2016 dynamika eksportu, okaże się wysoka na poziomie 8,6% w statystykach prowadzonych w euro. Oznaczać to będzie wypracowanie sprzedaży zagranicznej sięgającej 186,1 mld euro. W statystykach złotowych eksport w roku 2016 prognozowany jest na 782,2 mld co oznaczać będzie wynik o 9,1% wyższy niż w roku 2015"- czytamy także.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane