Kukurydza – atrakcyjne ceny dla kupujących

Dział Analiz XTB
29-10-2013, 16:46

Ceny kukurydzy na giełdach w USA nie przestają spadać. Od szczytu z 2012 r. cen surowca spadły już o prawie 50%.

Rekordowe zbiory surowca w tym sezonie zaczynają coraz mocniej oddziaływać na rosnące zapasy surowca, które jednak są cały czas na poziomach najniższych niemal od 15 lat. Co więcej nadpodaż kukurydzy skutecznie i dość szybko zachęciła inwestorów finansowych do zamykania długich pozycji, co dodatkowo spotęgowało siłę spadków cen w ostatnich miesiącach.

Biorąc pod uwagę ostatni silny spadek cen surowców rolnych i zakładających stabilizację ich cen w najbliższych miesiącach, przyszłoroczne tempo wzrostu podaży kukurydzy może okazać się zaskakująco niskie. Przyczyną tego zjawiska może być utrzymywanie się bieżących, wysokich ceny ropy, które są istotnym źródłem kosztów dla gospodarstw rolnych i od których pośrednio zależą ceny gazu w dużej części świata (głównie poza Stanami Zjednoczonymi), które są najważniejszym składnikiem produkcji większości nawozów. Tym samym warunkiem niezbędnym dla trwałego utrzymywania się niskich cen zbóż jest nie tylko tegoroczny ich wysoki poziom zbiorów i sprzyjająca pogoda, ale także znaczny spadek cen ropy lub też spadek cen gazu poza USA.  O ile nieduży spadek cen ropy w perspektywie kolejnych miesięcy jest jak najbardziej prawdopodobny, o tyle trudno oczekiwać by ceny ropy Brent już pod koniec tego roku znalazły się w okolicach 90 USD za baryłkę.

Co więcej, niski stan zapasów kukurydzy po trzech sezonach z rynkowym deficytem sprawia, że każda dodatkowy milion tony mniej surowca będący efektem problemów z pogodą (takich np. jak te ostatnie o którym informowaliśmy na xpulsie: link tutaj), może szybko ponownie doprowadzić do powrotu deficytu na rynku.

Wnioski

Naszym zdaniem kukurydza jest obecnie bardzo tania z perspektywy ostatnich lat i fundamentów rynku, które nie  gwarantują utrzymania się nadpodaży surowca w kolejnych sezonach. Tym samym warto rozważyć obecnie kupowanie tego surowca z perspektywą wzrostu cen w ciągu najbliższych 4-5 miesięcy.

Za taką strategią przemawia również ilość długich pozycji spekulacyjnych netto, która jest najniższa od 2005 r., co pokazuje wyprzedanie rynku. Tak więc każdy kolejna informacja o problemach z pogodą w USA może szybko spowodować ponowne otwieranie długich pozycji i wzrost cen kukurydzy. Co więcej ceny substytutów kukurydzy czyli pszenicy i soi pozostają relatywnie mocno droższe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dział Analiz XTB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Rolnictwo / Kukurydza – atrakcyjne ceny dla kupujących