Kulczyk Holding chce wglądu w akta sprawy PKN Orlen

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 07-06-2005, 17:43

Kulczyk Holding zwrócił się do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd oraz Prokuratury Okręgowej w Warszawie o udostępnienie akt sprawy dotyczącej niewypełniania przez niektórych akcjonariuszy PKN Orlen obowiązków informacyjnych - poinformowała we wtorek rzecznik prasowa koncernu Izabela Mościcka.

Kulczyk Holding zwrócił się do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd oraz Prokuratury Okręgowej w Warszawie o udostępnienie akt sprawy dotyczącej niewypełniania przez niektórych akcjonariuszy PKN Orlen obowiązków informacyjnych - poinformowała we wtorek rzecznik prasowa koncernu Izabela Mościcka.

    Według prasowych spekulacji, postępowanie KPWiG mogło dotyczyć Kulczyk Holding, który miał zwiększyć stan posiadania akcji PKN Orlen, nie powiadamiając o tym fakcie Komisji i samej spółki.

    "W związku z informacją podaną przez media o złożeniu przez KPWiG zawiadomienia do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przez niektórych akcjonariuszy PKN Orlen przestępstwa naruszenia obowiązków informacyjnych ciążących na znacznych akcjonariuszach spółki publicznej i łączenia przez media tej informacji z Kulczyk Holding S.A., zwróciliśmy się i do KPWiG, i do Prokuratury Okręgowej w Warszawie z wnioskami o udostępnienie do wglądu akt sprawy" - czytamy w komunikacie.

    Kulczyk Holding zapewnia, że działa zgodnie z prawem. "Jesteśmy nadal, tak jak czyniliśmy to dotychczas, gotowi do pełnej współpracy z organami państwa" - poinformowała Mościcka.

    KPWiG poinformowała we wtorek, że zawiadomienie przesłane do prokuratury jest efektem prowadzonego w KPWiG od października 2004 roku postępowania wyjaśniającego. Rozpoczęto je po ujawnieniu podczas posiedzenia sejmowej Komisji Śledczej ds. PKN Orlen notatki byłego szefa Agencji Wywiadu, Zbigniewa Siemiątkowskiego.

    "Z informacji zawartych w odtajnionej notatce wynikało, że zaangażowanie niektórych akcjonariuszy PKN Orlen mogło być wyższe od oficjalnie zadeklarowanego" - czytamy w komunikacie KPWiG. Komisja podkreśliła, że prowadzone postępowanie pozwoliło "na sformułowanie przypuszczenia, że mogło dojść do złamania przepisówobowiązujących na rynku kapitałowym". "Chcielibyśmy jednak podkreślić, że na razie jest to jedynie hipoteza i ocena zebranego materiału dowodowego będzie należeć do prokuratury" - napisano w komunikacie.

    Postępowanie KPWiG miało wyjaśnić, czy akcjonariusze PKN Orlen, mający powyżej 5 proc. akcji tej spółki (w tym Kulczyk Holding), dopełniali obowiązków informacyjnych. Zgodnie z art. 147 Prawa o publicznym obrocie papierami wartościowymi, kto osiągnął albo przekroczył poziom 5 proc. akcji spółki publicznej, jest zobowiązany zawiadamiać o każdej zmianie liczby swoich akcji KPWiG oraz samą spółkę w ciągu 4 dni.

    W czerwcu 2002 r. Kulczyk Holding podał, że posiada 5,6 proc. akcji PKN Orlen. Tymczasem według szacunków prasowych, Kulczyk Holding mógł mieć ponad 14 proc. akcji Orlenu.

    W ostatnich dniach prasa podawała nieoficjalne informacje, że KPWiG doszła do wniosku, iż w 2002 r. Kulczyk Holding mógł współdziałać z BRE Bankiem. Mechanizm miał polegać na tym, że BRE Bank przez swoje fundusze kupił akcje PKN Orlen, a następnie - na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy PKN Orlen - głosował tak, jak Kulczyk Holding.

    Jeszcze w październiku 2004 r. prasa pisała, że w przeprowadzonej w sierpniu 2003 roku rozmowie z szefem Agencji Wywiadu Zbigniewem Siemiątkowskim Jan Kulczyk wyraził obawę, że wstrzymanie prywatyzacji Rafinerii Gdańskiej źle odbiło się na wartości jego akcji PKN Orlen, które kosztowały go 300 mln USD. Ta kwota była podstawą prasowych spekulacji dotyczących kupna większego pakietu akcji PKN Orlen.

    Na początku listopada 2004 r. Kulczyk Holding poinformował o zmniejszeniu posiadanej liczby akcji PKN Orlen z 5,6 proc. do 4,78 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane