Czytasz dzięki

Kulczyk wejdzie na GPW

GRA
opublikowano: 05-11-2008, 15:26

Jan Kulczyk po raz pierwszy w karierze wprowadzi spółkę na giełdę. W przyszłym roku zaoferuje polskim inwestorom akcje swojej kanadyjskiej  firmy wydobywczej.

Na warszawski parkiet trafi firma Kulczyk Oil Ventures, która powstanie w wyniku podziału istniejącej spółki Loon. To przedsiębiorstwo wydobywcze, notowane na kanadyjskiej giełdzie, w którym Kulczyk Investment House, prywatny podmiot Jana Kulczyka, ma 39 proc. akcji.

Loon zamierza przepołowić swój biznes, oddzielając aktywa północnoamerykańskie od tych skoncentrowanych w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Azji. To właśnie ta druga grupa pojawi się na naszym parkiecie, firmowana nazwą Kulczyk Oil Ventures. Jej głównym aktywem jest koncesja poszukiwawcza w Brunei, poza tym prowadzi prace w Syrii i Słowenii.

Zarząd Kulczyk Investment House oraz władze Loon uważają, że obecna wartość rynkowa Loon nie odzwierciedla potencjału spółki, a jej podział na dwa odrębne podmioty pozwoli na bardziej dokładną i adekwatną do rzeczywistej wartości wycenę. Wydzielone aktywa Kulczyk Oil Ventures będą w przyszłości uzupełniane o kolejne podnoszące wartość spółki.

Władze Loon wybrały polską giełdę, gdyż jest to najbardziej dynamiczny rynek w Europie Środkowo - Wschodniej i jeden z wiodących w Europie. GPW zajmuje pierwsze miejsce pod względem debiutów w Europie Środkowo-Wschodniej oraz pod względem kapitalizacji krajowych spółek. Ponadto Polska ma stabilne podstawy gospodarcze i silną bazę inwestorów instytucjonalnych, a sektor poszukiwania i wydobycia ropy i gazu jest w Polsce słabo reprezentowany.

„Spodziewamy się, że w perspektywie długoterminowej inwestycja przyniesie ponadprzeciętne zyski.  Wierzymy w ogromny potencjał warszawskiej giełdy, która dziś jest najdynamiczniej rozwijającym się rynkiem w Europie. Ponadto mamy tu do czynienie z silną bazą inwestorów instytucjonalnych, którzy mając ograniczone możliwości inwestowania w zagraniczne aktywna tego typu, będą poszukiwać takich szans inwestycyjnych na polskim rynku. Przy tym naszym atutem jest oferowanie zdywersyfikowanego geograficznie portfela aktywów, związanych zarówno z poszukiwaniem, jak i wydobyciem surowców” – tłumaczy Manoj Narender Madnani, członek zarządu Kulczyk Investment House.

Debiut, poprzedzony ofertą publiczną, zaplanowano na maj 2009 r. Pracuje nad tym już konsorcjum doradców.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane