Kup dom z aligatorem w ogrodzie

  • Ewa Bednarz
opublikowano: 26-07-2013, 00:00

Na Florydzie apartament można kupić nawet po 4 tys. zł za metr kwadratowy, ale trzeba się spieszyć, bo ceny zaczęły iść w górę

Nieruchomości w jednym z najatrakcyjniejszych regionów Stanów Zjednoczonych nadal są tańsze niż kilka lat temu, mimo że ceny zaczęły gwałtowanie rosnąć. National Association of Realtors, czyli Amerykańskie Stowarzyszenie Pośredników Nieruchomości, w ostatnim swoim raporcie poinformowało, że domy na Florydzie podrożały w ciągu 12 miesięcy od 6,3 do 16,7 proc.

Zobacz więcej

SŁONECZNIE I TROPIKALNIE: Floryda przyciąga inwestorów z całego świata. Co roku sprowadza się tutaj około 400 tys. Amerykanów. Domów z dostępem do wody szukają też Europejczycy. Ceny wciąż są atrakcyjne. [FOT. BLOOMBERG]

Najmniej w Sarasota-Bradenton, a najbardziej w Orlando. W Miami Beach trzeba zapłacić średnio prawie 10 proc. więcej, a takich miastach jak: West Palm Beach-Boca Raton, Tampa-St. Petersburg-Clearwater, Fort Lauderdale — ponad 13 proc. więcej. To sporo, jeżeli się weźmie pod uwagę, że średni wzrost cen nieruchomości w całych Stanach Zjednoczonych wyniósł 3 proc.

Chętnych jednak nie brakuje, zwłaszcza że — jak podaje JP Morgan Guide to Markets, cena najmu domu nadal jest znacznie wyższa niż cena raty kredytu hipotecznego. Dom, który kosztował w 2007 r. 250 tys. USD, dzisiaj można kupić za 120 tys. USD, a popyt na wynajem nie zmalał. Wciąż można na nim zarabiać 1 tys. USD miesięcznie, co oznacza, że inwestycja z grubsza zwróci się w ciągu dekady.

Kraina marzeń

Inwestycja może być tym przyjemniejsza, że Floryda ma przyjazny klimat. Słońce świeci tu ponad 300 dni w roku, kuszą malownicze, szerokie plaże, liczne pola golfowe,czysta woda i nienerwowy tryb życia. Ciągną tu przede wszystkim pasjonaci żeglarstwa, dla których rejs na Karaiby, Bahamy, Dominikanę, Porto Rico czy do Meksyku jest w zasięgu ręki.

Nie trzeba nawet posiadać jachtu, niemal na każdym kroku są ich wypożyczalnie. Najwięcej ich w takich miastach jak: Tampa, Naples i Fort Lauderdale. Trzeba się jednak liczyć ze sporymi kosztami. Jeden dzień to co najmniej 400 USD. Dodatkowo trzeba też będzie zapłacić za czyszczenie (150-450 USD zależnie od jej wielkości).

Nie trzeba natomiast mieć żadnych specjalnych uprawnień. Amatorzy nart wodnych i nurkowania chętnie wybierają natomiast Floridę Keys, a golfa Bradenton, gdzie jest najwięcej pól. Atutem półwyspu są bezpieczne autostrady i liczne lotniska budowane nawet w niewielkich miastach. Wadą — brak bezpośrednich połączeń samolotowych z Polską. Na Florydę trzeba lecieć z przesiadką na kontynencie (w Berlinie, Amsterdamie, Londynie) lub w USA, np. w Chicago.

Za gotówkę i na kredyt

Formalności związane z kupnem nieruchomości na Florydzie nie są skomplikowane. Nie ma żadnych ograniczeń dla cudzoziemców, nie trzeba też mieć żadnych zezwoleń. Dla Polaków problemem może być tylko konieczność posiadania wizy turystycznej, która jest ważna jedynie przez 6 miesięcy. Czy problem ten zostanie niedługo rozwiązany? Komisja Senatu USA już przyjęła ustawę imigracyjną umożliwiającą bezwizowy ruch turystyczny dla Polaków. Teraz czas na Izbę Reprezentantów. Nieruchomość można kupić na siebie lub firmę.

Warunkiem zawarcia transakcji jest tylko posiadanie rachunku w banku, ale z jego założeniem nie ma problemu, podobnie jak z wzięciem kredytu, jeżeli jego zabezpieczeniem będzie nieruchomość amerykańska. Trzeba mieć tylko 35 proc. wkładu własnego (nieruchomość na Florydzie można też kupić na kredyt zaciągnięty w kraju, ale wtedy zabezpieczeniem musi być nieruchomość położona w Polsce).

Można liczyć na dużą pomoc ze strony biur nieruchomości, które zapewnią ją nie tylko przy znalezieniu nieruchomości i załatwianiu formalności przy jej kupnie i ubezpieczeniu, ale nawet w uzyskaniu amerykańskiego prawa jazdy, stałego pobytuczy wynajmu domu lub apartamentu. VIP może liczyć na odebranie z lotniska, pomoc w wynajęciu auta lub łodzi i jej obsługę, zapewnienie telefonu komórkowego, podłączenia do internetu. Koszty utrzymania nieruchomości na Florydzie są podobne jak w Polsce.

Płaci się albo Home Owners Association (HOA), albo Real Estate Tax. HOA to miesięcznie lub kwartalnie płacony czynsz wspólnocie mieszkaniowej. Dotyczy więc tylko mieszkań i apartamentów. Jego wysokość wynosi od 100 do 500 USD. Real Estate Tax jest natomiast katastralnym lokalnym podatkiem od nieruchomości. Wynosi rocznie do 2 proc. od wartości domu.

Na wakacje lub wynajem
Miami Beach
Mieszkanie z garażem i dostępem do kanału, ale bez miejsca na kotwiczenie łodzi; salon, dwie sypialnie i dwie łazienki. W budynku podgrzewany basen. Powierzchnia mieszkalna: 111 mkw.
Cena: 259 tys. USD
Miami Beach
Dom z czterema sypialniami, dwiema łazienkami, garażem, ale bez basenu i bez dostępu do wody na działce o pow. 846 mkw. Powierzchnia mieszkalna: 142 mkw.
Cena: 265 tys. USD
Pompano Beach
Dom nad kanałem i miejscem na kotwiczenie łodzi na działce o powierzchni 688 mkw.; 3 sypialnie, 2 łazienki, garaż, podgrzewany basen. Powierzchnia mieszkalna: 139 mkw.
Cena: 286 tys. USD
Boca Raton
Dom na działce o powierzchni 774 mkw. bez basenu i dostępu do wody; 3 sypialnie, 2 łazienki. Powierzchnia mieszkalna: 146 mkw.
Cena: 159 tys. USD
Lauderdale By The Sea
Luksusowy dom nad kanałem i miejscem na kotwiczenie łodzi na działce o powierzchni 1821 mkw.; 3 sypialnie, 2 łazienki, 2 garaże, podgrzewany basen. Powierzchnia mieszkalna: 345 mkw.
Cena: 1,14 mln USD
Florida Invest
Otoczona palmami rezydencja w prestiżowej dzielnicy z pomostem dla jachtu, windą, tarasami, jacuzzi basenem; 5 pokoi, 4 łazienki, garaż na 4 samochody. Powierzchnia mieszkalna: 350 mkw.
Cena: 1,15 mln USD
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu