Kupujemy na potęgę

Katarzyna Michniewska, prezes Eko Cykl Organizacja Odzysku Opakowań
opublikowano: 19-04-2018, 22:00

Dlaczego tak słabo idą nam zbiórka i odzysk? Przede wszystkim dlatego, że nigdy w Polsce nie było wyraźnego i dobitnego sygnału z Ministerstw Środowiska czy Edukacji, że to ważne, by segregować odpady i właściwie przygotowywać je do odzysku i recyklingu.

 Po drugie, ludzie nie zdają sobie sprawy z wielu zależności, np. że palenie odpadów w przydomowych kotłach czy kominkach wpływa na jakość powietrza i powoduje smog. Nie mają wiedzy na temat wpływu zanieczyszczenia środowiska na zdrowie. Niszcząc ekosystem, w którym żyjemy, nie mają świadomości, że sami tworzą zagrożenie dla zdrowia i życia.

Na dodatek wciąż słyszymy, że nie mamy miejsca na segregację, nie mamy czasu albo że nam się to nie opłaca, a jednocześnie kupujemy, kupujemy i kupujemy na potęgę. Zamiast naprawiać, wyrzucamy i kupujemy nowe. Postęp technologiczny jednocześnie niszczy naturalne otoczenie i zagraża ludzkiemu zdrowiu i życiu. Każde działanie lub zaniechanie ma wpływ na otoczenie. Wszystko wskazuje, że edukacja ekologiczna będzie miała wymiar katastroficzny, czyli zaczniemy segregować i redukować powstawanie zbędnych odpadów, kiedy staniemy w obliczu ciężkich chorób cywilizacyjnych, które zaczną nas dziesiątkować. Alergie i nowotwory mają związek z tym, jak dbamy o środowisko naturalne.

Co można zrobić? Producenci powinni projektować w taki sposób, by wyroby można było jak najłatwiej poddać recyklingowi. Minimalizować masę i ilość opakowań. To wymaga współpracy konsumentów. Musimy akceptować szare i ubogie opakowania lub ich brak, by planeta miała szansę wykarmić jej mieszkańców, których stale przybywa. Samorządy? Niech porównają koszty gospodarki odpadami (na których próbuje się oszczędzać) z kosztami leczenia mieszkańców, cierpiących na choroby cywilizacyjne. Warto się nad tym zastanowić. Apeluję o to, by segregować odpady, których nie możemy uniknąć, i minimalizować to, co nie jest nam niezbędne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Michniewska, prezes Eko Cykl Organizacja Odzysku Opakowań

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy