Kurator ma własną wizję układu GetBacku

opublikowano: 07-08-2018, 22:00

Człowiek, który przesądzi o wyniku głosowania, chce, by obligatariusze odzyskali gotówką ponad połowę kapitału.

Na trzy grupy podzielił w swoich propozycjach układowych wierzycieli GetBacku Kamil Hajduk, kurator obligatariuszy. Podobnie jak zarząd spółki w propozycjach układowych z 23 lipca 2018 r., kurator zakłada, że większość obligatariuszy gotówkę będzie otrzymywać w półrocznych ratach przez osiem lat. Kluczowe jest jednak to, że chce, aby dostali w ten sposób 50,5 proc. kapitału zainwestowanego w papiery dłużne, podczas gdy zarząd proponuje 27 proc. Resztę chciałby konwertować na akcje po cenie 5 groszy za jedną. Kurator też przyjmuje tę wycenę akcji (ze względów formalnych tańsze być nie mogą), ale chce, by tylko 3 proc. zainwestowanego kapitału podlegało konwersji. Reszta by przepadła. W zasadzie nie jest to istotna różnica. Według propozycji kuratora, nowych akcji przybyłoby co najmniej 1,26 mld sztuk. To zaś oznacza, że udział Abrisu w akcjonariacie i tak stałby się niewielki — stopniałby z 60 do nie więcej niż 4,4 proc.

Propozycja kuratora jest o tyle istotna, że struktura wierzycieli GetBacku sprawia, że głos kuratora w praktyce przesądza o przyjęciu lub odrzuceniu jakichkolwiek propozycji układowych. Trudno jednak stwierdzić, czy kurator właściwie ocenia możliwości finansowe spółki, a co za tym idzie, czy jego propozycja jest w praktyce wykonalna.

Kurator zakłada przy tym, że gotówką 100 proc. zobowiązań odzyskają ci z wierzycieli, którzy dysponują wierzytelnościami, w odniesieniu do których współdłużnikami są fundusze wykorzystywane prze GetBack, lub na majątku tych funduszy mają zabezpieczenia. To np. właściciel obligacji zabezpieczonych, których niewielka część trafiła do inwestorów detalicznych. Na zwrot kapitału mieliby czekać 3,5 roku.

Zaledwie 1 proc. miałyby otrzymać podmioty należące do grupy kapitałowej GetBacku. Kurator proponuje, by płatność wobec nich została zrealizowana jednorazowo po ośmiu latach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu