Kuroda wysyła „gołębi” sygnał

Martek Druś
opublikowano: 17-05-2019, 07:33

Szef Banku Japonii Haruhiko Kuroda powiedział, że ultraniskie stopy procentowe mogą być utrzymane jeszcze dobrze przez ponad rok, donosi Reuters.

Agencja przypomina, że w ubiegłym miesiącu bank centralny Japonii zmienił swoje wskazówki na przyszłość (forward guidance) sygnalizując gotowość utrzymania obecnych, bardzo niskich stóp, co najmniej do wiosny przyszłego roku.

Haruhiko Kuroda, prezes BoJ
Haruhiko Kuroda, prezes BoJ
Bloomberg

- Jest duża szansa, że obecne niskie stopy procentowe będą utrzymanie dłużej, choć będzie to zależeć od tego, co zdarzy się w przyszłości – powiedział Kuroda w piątek.

Szef banku centralnego Japonii zwrócił uwagę, że choć japońska gospodarka umiarkowanie rośnie, to globalny wzrost pokazuje oznaki słabości.

Kuroda odrzucił pomysły nieograniczonego drukowania pieniędzy w celu fiskalnej stymulacji gospodarki.

- Kiedy bank centralny monetyzuje dług w sposób nieograniczony, z pewnością prowadzi to do hiperinflacji i powoduje wielkie szkody w gospodarce – powiedział.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Martek Druś

Polecane