Kurs baryłki ropy na NYMEX znów w pobliżu 30 USD

23-05-2003, 20:59

Kurs baryłki ropy zbliżył się w piątek do 30 USD w związku z oczekiwanym wzrostem popytu na benzynę w USA w rozpoczynającym się sezonie wyjazdów wakacyjnych. Wzrost ceny surowca wiąże się także z jego niskimi zapasami w USA oraz zbliżającym się terminem zmniejszenia wydobycia ropy przez OPEC.

Cena baryłki amerykańskiej ropy wzrosła w piątek na NYMEX o 30 centów do 29,15 USD, co oznacza, że w tym miesiącu podrożała już o 13 proc. Na giełdzie w Londynie za baryłkę ropy Brent trzeba było zapłacić 26,24 USD, o 27 centów więcej niż na poprzedniej sesji.

Wiadomości o uchronieniu przed zniszczeniem irackich instalacji ropy spowodowały spadek ceny surowca o 20 proc. Dość szybko zaczął on jednak drożeć, gdy okazało się, że zapasy USA są niższe niż rok temu i rosną w żółwim tempie. W tym tygodniu władze poinformowały, że są one o 12 proc. niższe niż przed rokiem. Zapasy benzyn spadły o 4 proc. USA konsumują 12 proc. światowej podaży benzyn.

Tymczasem na rynku wciąż odczuwalny jest brak ropy z pól w Iraku. Przed obaleniem reżimu Saddama Husajna kraj ten wydobywał ponad 2 mln baryłek surowca dziennie. Obecnie mówi się o przywróceniu wydobycia na poziomie 750 tys. baryłek w połowie lipca tego roku. Ponadto zaniepokojone wspomnianym wcześniej spadkiem ropy kraje OPEC zdecydowały o obniżeniu wydobycia od 1 czerwca.

MD, Reuters

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Kurs baryłki ropy na NYMEX znów w pobliżu 30 USD