Kurs dolara zbliżył się do 4,12 zł

Wojciech Dembiński
18-01-2001, 00:00

Kurs dolara zbliżył się do 4,12 zł

Na międzybankowym rynku walutowym panował wczoraj spory ruch, z czym część obserwatorów wiązała wczorajszy przetarg obligacji skarbowych, na który złożono bardzo dużo ofert kupna. Ponieważ płatność za papiery skarbowe uiszczana jest za dwa dni, gracze już dzisiaj musieli kupować złote.

Mimo teoretycznego wzrostu zainteresowania naszą walutą, złoty w ciągu dnia tracił na wartości względem dolara. Na otwarciu kurs dolara wyniósł co prawda 4,0880 zł wobec 4,0920 zł we wtorek, ale bardzo szybko zielony podrożał do 4,10 zł, a w późniejszych godzinach jego wartość wzrosła nawet do 4,12 zł. Po godzinie 16.00 walutę amerykańską wyceniano na 4,1170 zł. Notowania euro były spokojniejsze. Na otwarciu jego kurs wyniósł 3,8515 zł wobec wtorkowego kursu zamknięcia 3,8538 zł. Przed zakończeniem handlu euro kosztowało 3,84 zł.

Dealerzy nie zareagowali na wypowiedzi Leszka Balcerowicza, prezesa NBP, w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” na temat obniżki stóp. Z reakcją spotkała się natomiast zmiana parytetu euro/dolar po opublikowaniu danych o grudniowej inflacji w USA, które wskazywały, że stopy w Stanach Zjednoczonych mogą zostać obniżone. Na polskim foreksie dolar potaniał wtedy do 4,09 zł, z kolei kurs euro wzrósł do 3,8550 zł.

Na rynkach walutowych za granicą dealerzy realizowali zyski na dolarze, przed wczorajszym przesłuchaniem przez Senat nowego sekretarza skarbu Paula O’Neilla, który ich zdaniem może odejść od polityki silnego dolara, realizowanej przez demokratów. Za dolara płacono 117,60 jena, za euro 3,9390 dolara. Po publikacji danych o inflacji w USA euro potaniało do 0,9330 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Dembiński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Kurs dolara zbliżył się do 4,12 zł