Kurs EUR/USD coraz bliżej 1,40

Konrad Białas Alior Bank
18-03-2014, 00:00

Komentarz walutowy

Perspektywa mocnego euro względem dolara stała się na tyle kłopotliwa dla decydentów z Europejskiego Banku Centralnego, że zwiększeniu uległa częstotliwość werbalnych interwencji z ich strony. Najbardziej wyrazisty był zeszłotygodniowy komentarz prezesa banku Mario Draghiego, że siła euro staje się coraz istotniejsza dla oceny stabilności cen.

Można oczekiwać, że w najbliższych dniach gołębio nastawieni przedstawiciele EBC rozwiną myśl prezesa, ale dopóki za słowami nie pójdą faktycznie działania na polu luzowania polityki monetarnej (na co szanse obecnie są bardzo małe), kupujący euro nie wystraszą się i nie zaczną masowo zamykać długich pozycji. Z drugiej strony, większe zainteresowanie kursem ze strony banku centralnego nie może być całkowicie ignorowane, stąd coraz trudniej będzie o świeży popyt, który pchnąłby EUR/ USD ponad 1,40.

Choć uważam, że jesteśmy coraz bliżej odwrotu na EUR/ USD, to jeśli prawdziwe są plotki o wycofywaniu się rosyjskiego kapitału z amerykańskich aktywów w obawie przed sankcjami (zamrożenie rachunków), start fazy powrotu popytu na dolara może się opóźnić. Ale ponieważ dane z USA przestają być ciężarem, gdyż w coraz mniejszym stopniu odczuwalny jest negatywny wpływ surowej zimy na aktywność gospodarczą, sądzę, że w średnim terminie jest spore pole do zmiany układu sił na EUR/USD, biorąc pod uwagę korzystniejszą dla dolara różnicę w tempie rozwoju gospodarek. Przemawia za tym choćby wczorajszy odczyt dynamiki produkcji przemysłowej za luty (0,6 proc. m/m, najmocniejszy od listopada 2013 r.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Białas Alior Bank

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kurs EUR/USD coraz bliżej 1,40