Kurs EUR/USD najniżej od prawie roku

Bartosz Sawicki, DM TMS Brokers
opublikowano: 25-08-2014, 00:00

FOREX

Dolar kontynuował w zeszłym tygodniu umocnienie, napędzane kolejnymi dowodami poprawy koniunktury oraz bardziej jastrzębim stanowiskiem władz monetarnych, które zostało zawarte w protokole z ostatniego posiedzenia FOMC. Przyspieszająca gospodarka USA i tracące impet odbicie w strefie euro to połączenie, które nadal spychać będzie kurs EUR/USD w kierunku 1,30. W kolejnych dniach presję na Radę Prezesów EBC i w rezultacie na wspólną walutę wywierać będą prawdopodobnie oznaki braku wzrostu cen w strefie euro i słabe nastroje w biznesie obrazowane przez indeks IFO, które sugerują, że wzrost gospodarczy po słabym drugim kwartale, w trzecim również nie wykazuje symptomów przyspieszenia.

Rajd dolara wykazuje już jednak daleko idące oznakizmęczenia i rośnie ryzyko wytracenia impetu przez aprecjację amerykańskiej waluty. Ewentualne odbicie w notowaniach EUR/USD powinno być wygaszone jeszcze poniżej 1,34 i stwarzać będzie dobrą okazję do odnowienia krótkich pozycji przez uczestników rynku. Hossa na rynku obligacji skarbowych oraz odbicie na warszawskiej giełdzie mające źródła w informacjach dotyczących odsetka Polaków, który zdecydował się pozostać w OFE, to czynniki jednoznacznie pozytywne dla złotego. Przyczyniły się one do stabilizacji kursu EUR/ PLN w bardzo wąskim przedziale wahań wokół 4,18 zł. Złoty był również jedną z najsilniejszych walut gospodarek wschodzących — spodziewamy się utrzymania takiego stanu rzeczy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartosz Sawicki, DM TMS Brokers

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy