Kurs PGNiG tak nisko nie był od siedmiu lat

opublikowano: 11-12-2019, 10:50

Notowania PGNiG kontynuują przecenę i zmierzają do poziomu najniższego od 2012 r.

Dziś akcje wyraźnie tanieją i notują najgorszy wynik w WIG20.

Wśród przyczyn przeceny analitycy wskazują spekulacje na temat możliwego przejęcia Tauronu przez PGNiG. Takiego scenariusza nie wykluczają Paweł Puchalski i Michał Sopiel z Santandera.

Rozwiązałoby to problem zadłużenia Tauronu, zmniejszając istotnie ryzyko przekroczenia kowenantów w umowach kredytowych, uawżają eksperci. Uatrakcyjniłoby przy tym wskaźniki cena/zysk i EV/EBITDA dla PGNiG. Możliwe byłoby ponadto osiągniecie efektów synergii.

Analitycy dostrzegają jednak argumenty „przeciw”: strategia PGNiG znacząco by się zmieniła, ponadto spółka zostałaby uwikłana w działania odległe od jej głównego biznesu u progu istotnych zmian w źródłach dostaw. Kilka tygodni temu PGNiG poinformował o rezygnacji z przedłużenia umowy na dostawę gazu z Rosji" - piszą analitycy w raporcie z 6 grudnia. 

Jak zwraca uwagę agencja Bloomberg, przecena PGNiG pogłębiła się wczoraj po tym, jak Tauron poinformował, że nie znalazł chętnego na zakłady górnicze Janina. 

Notowania PGNiG są najniższe od 2012 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane