Kurs Vodafone odbija się od dna

Marcin Gesing
opublikowano: 29-05-2002, 00:00

Światowy gigant telekomunikacyjny Vodafone zanotował rekordową stratę brutto w roku finansowym 2001. Kurs jednak skoczył aż o 8 proc. w górę. Stało się tak dzięki rosnącemu zyskowi operacyjnemu.

Vodafone, największy na świecie operator telefonii komórkowej, zanotował rekordową wśród europejskich spółek stratę brutto na poziomie 13,5 mld GBP (80,1 mld zł). Na szczęście to jedna z niewielu złych wiadomości. Zysk operacyjny powiększony o amortyzację (EBITDA) w roku finansowym zakończonym 31 marca wzrósł o 44 proc. — do 10,1 mld GBP (59,9 mld USD). Tymczasem analitycy prognozowali, że zysk koncernu ukształtuje się między 7,4 a 10 mld GBP (43,9 - 59,3 mld zł).

Tak duża strata spowodowana była odpisami amortyzacyjnymi i kosztami nadzwyczajnymi. Grupa odpisała 6 mld GBP (35,6 mld zł) z powodu spadku wartości niektórych aktywów, które nie są związane z telefonią komórkową. Analitycy szacowali wcześniej, że z powodu spadku wartości spółek kupionych przez Vodafone jeszcze w okresie boomu telekomunikacyjnego, operator może odpisać nawet 25 mld GBP (35,6 - 148,3 mld zł). Na szczęście dla Brytyjczyków nieudane zakupy nie wpłynęły negatywnie na kondycję koncernu.

Obroty Vodafone w całym roku obrachunkowym wzrosły o 52 procent — do 22,8 mld GBP (135,2 mld zł). Co więcej, spółka przewiduje na ten rok finansowy dalszy wzrost przychodów.

Dobre wyniki operatora wpłynęły pozytywnie na nastroje inwestorów giełdowych. Akcje Vodafone wzrosły wczoraj o blisko 8 proc. i tym samym odbiły się od najniższego od czterech lat poziomu.

Inwestorzy obawiają się jednak, że taka dynamika wzrostu w nadchodzących miesiącach może się nie utrzymać. Przemawia za tym opóźnienie we wprowadzaniu usług telefonii trzeciej generacji.

— Dopiero w drugiej połowie 2003 r. grupa zamierza zacząć promować usługi 3G. Do tego czasu na rynku nie będzie dostatecznej liczby nowych aparatów— zapowiada Chris Gent, prezes Vodafone.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Gesing

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Kurs Vodafone odbija się od dna