Kurs złota szuka dna

Krzysztof Kolany, Bankier.pl
opublikowano: 19-07-2018, 22:00

Dolarowe notowania złota kontynuują spadek, zbliżając się do 1200 USD za uncję. Tymczasem władze Chin szykują nowe monetarne stymulanty.

„Ludzie sprzedają rynki wschodzące i surowce, a kupują dolara, który wydaje się być najbardziej stabilną inwestycją” — stwierdził Yuichi Ikemizu z banku ICBC Standard i jest to chyba najlepsze podsumowanie tego, co w ostatnich dniach dzieje się na rynkach finansowych.

Gołym okiem widać, jak kapitał ucieka z sektora surowcowego (np. miedź taniała w czwartek 19 lipca o 3 proc. i była najtańsza od roku) oraz z rynków wschodzących, w stronę aktywów amerykańskich. Podczas gdy indeks Shanghai Composite ubija przeszło dwuletnie minima, to amerykański Nasdaq niedawno ustanowił nowy rekord wszech czasów.

Ten „surowcowo-wschodzący” odpływ kapitału w stronę aktywów dolarowych objął także sektor metali szlachetnych. Przez ostatnie trzy miesiące dwa największe fundusze ETF sprzedały ponad 100 ton złota, reagując na zlecenia klientów. Część inwestorów może rezygnować ze złota, licząc na kolejne podwyżki stóp procentowych w Rezerwie Federalnej i wyższe odsetki z obligacji.

W rezultacie w czwartek 19 lipca wczesnym popołudniemnotowania kontraktów terminowych na złoto zniżkowały o 0,91 proc., schodząc do 1216,10 USD za uncję. Przez ostatnie trzy miesiące dolarowe ceny kruszcu obniżyły się aż o 9 proc. i znalazły się na najniższym poziomie od roku. Przy takim sentymencie inwestycyjnym i zmasowanej ucieczce do dolara kurs złota może wkrótce przetestować wsparcie w strefie 1200 USD, wyznaczane przez dołek z marca 2017 r.

Ze strony fundamentalnej wsparciem dla złota mogą się okazać decyzje chińskiego banku centralnego, który zamierza udostępnić bankom komercyjnym więcej płynności, by mogły one zwiększyć akcje kredytową oraz inwestycje w obligacje nieskarbowe — poinformował Reuters, powołując się na nieoficjalne źródła chińskie. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Kolany, Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy