Kursy euro i funta mocno w dół

opublikowano: 24-03-2023, 15:02
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Kursy euro i funta zaliczają mocną obniżkę w stosunku do umacniających się notowań dolara w związku z nerwowością w bankach, a lepsze od oczekiwań dane gospodarcze nie poprawiły nastrojów u inwestorów – podaje agencja Reuters.

Bloomberg

Akcje banków notują w czwartek spadki. Wielkie koncerny takie jak Deutsche Bank i UBS nękane są obawami, że największe problemy, jakie nawiedziły ten sektor od czasu kryzysu finansowego w 2008 r., wciąż są aktualne.

Lepsze od oczekiwań wstępne dane dotyczące Indeksu PMI nie zdołały wpłynąć pozytywnie na notowania wspólnej waluty, ponieważ nastroje na rynkach były niestabilne, a akcje europejskich banków spadły o ponad 5 proc.

Kurs euro zalicza deprecjację o ponad 1 proc., docierając do poziomu 1,0714 USD.

Kurs funta również notuje spadek o 0,6 proc., dochodząc do poziomu 1,2214 USD, pomimo danych wskazujących, że brytyjska gospodarka miała rosnąć w pierwszym kwartale, a zaufanie inwestorów się zwiększało.

W tym miesiącu akcje banków zaliczyły silne spadki po nagłych bankructwach dwóch regionalnych pożyczkodawców ze Stanów Zjednoczonych i awaryjnej sprzedaży szwajcarskiego banku Credit Suisse rywalowi UBS.

UPADEK CREDIT SUISSE

Prawdziwe problemy Credit Suisse zaczęły się od oświadczenia Narodowego Banku Arabii Saudyjskiej, największego akcjonariusza tego helweckiego banku, drugiego w Szwajcarii. Saudyjczycy dali do zrozumienia, że nie zwiększą wsparcia dla Credit Suisse. To podkopało zaufanie do banku, szczególnie, że od kilku dni na rynakch trwało już zamieszanie wywołane upadkiem amerykańskich banków Silicon Valley Bank i Signature Bank.

Eksperci podkreślają jednak, że tak naprawdę kryzys w CS zaczął się dużo wcześniej, doprowadzając do poważnego spadku m.in. kapitałów własnych. Credit Suisse pogrążył się w chaosie od czasu bankructwa brytyjskiej firmy finansowej Greensill, co zapoczątkowało serię skandali. Od marca 2021 r. akcje straciły ponad 83 proc. swojej wartości.

Na początku lutego Credit Suisse ogłosił stratę netto w wysokości 7,3 mld franków szwajcarskich (prawie 7,4 mld euro) za rok finansowy 2022 i ostrzegł, że nadal spodziewa się „znacznej” straty przed opodatkowaniem w 2023 r.

W rezultacie tych problemów pomocy CS zmuszony był udzielić Narodowy Bank Szwajcarii oferując środki o wartości 50 mld CHF, a przejęcie Credit Suisse zadeklarował inny szwajcarski gigant, UBS Group, który ma zapłacić około 2 mld USD.

Kapitalizacja rynkowa CS wynosi około 7 mld EUR podczas gdy UBS jest prawie dziesięciokrotnie wyższa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ON, Reuters

Polecane