Kwaśniewski obawia się, że PiS chce całej władzy

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 31-10-2005, 09:14

Prezydent Aleksander Kwaśniewski wyraził obawę w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla dziennika "Die Welt", że zwycięzca wyborów w Polsce, Prawo i Sprawiedliwość, chce posiąść całą władzę i zrobić z niej użytek. Kwaśniewski zastrzegł, że słowo "autorytarna", używana przez lewicę jako określenie dla partii PiS, jest słowem zbyt mocnym.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski wyraził obawę w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla dziennika "Die Welt", że zwycięzca wyborów w Polsce, Prawo i Sprawiedliwość, chce posiąść całą władzę i zrobić z niej użytek. Kwaśniewski zastrzegł, że słowo "autorytarna", używana przez lewicę jako określenie dla partii PiS, jest słowem zbyt mocnym.

"Do środy powiedziałbym: w ich programie znajdują się co prawda niebezpieczne punkty, ale problem da się opanować. Teraz zaczynam obawiać się: występuje tutaj wola posiadania całej władzy i zrobienia z niej użytku. Nie sądzę, żeby można było w Polsce użyć władzy niezgodnie z konstytucją. Można jednak stworzyć atmosferę politycznego odwetu i rozliczeń. Można zabrać ludziom domniemanie niewinności, oskarżyć ich i przeciągnąć przez komisje śledcze, co politycznie unicestwi ich, nawet gdy są niewinni" - powiedział prezydent.

Kwaśniewski wyraził nadzieję, że do tego nie dojdzie i podkreślił, że liczy na swego następcę Lecha Kaczyńskiego. Nowy prezydent jest prawnikiem, zna reguły gry obowiązujące w państwie i był szefem NIK - wyjaśnił. "Będzie musiał nałożyć hamulce niektórym ekstremistom w swojej partii" - zauważył Kwaśniewski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane