Łączenie tradycji z nowoczesnością

  • Dorota Czerwińska
24-01-2014, 00:00

Unijne pieniądze pomogą firmom z sektora MSP wykorzystać potencjał dojrzałych kobiet pracujących w handlu i usługach.

Branża handlu i usług tworzy aż 16 proc. PKB. 70 proc. zatrudnionych w niej pracowników to kobiety, które w większości przekroczyły 50. rok życia. Część z nich ma problemy z utrzymaniem się na rynku pracy. Młodzi ludzie nie garną się natomiast do tego zawodu, a na dodatek — jak twierdzą przedstawiciele branży — są mniej efektywni, zaangażowani i lojalni.

— Stąd pomysł na projekt, który utrzyma aktywność starszych pracownic, zachęci je do dalszej pracy, a jednocześnie pozwoli wprowadzać i zachęcać do pracy w handlu osoby młode — mówi Dagmara Staniszewska, koordynator projektu „Strategia zarządzania talentami wiedzy kobiety 50+”.

Unia Europejska przeznaczyła na niego w ramach programu Kapitał Ludzki 2 mln zł. Mają być przeznaczone na podnoszenie kwalifikacji tych pracownic oraz przygotowanie ich do roli mentorów dla młodej kadry. Pierwszym etapem ma być wyłanianie pracownic, które mają cechy idealnego sprzedawcy oraz predyspozycje do uczenia innych. Drugim — szkolenia, które mają uświadamiać kobietom ich potencjał, podnosić ich samoocenę i zachęcać do zaangażowania się w rozwój formy, w której pracują. Następnie wybrane panie przekażą swoją wiedzę pracownikom, stażystom i praktykantom, mającym nie więcej niż 35 lat.

— To bardzo ważne, bo mamy coraz mniej szkół kształcących w dziedzinie handlu. Praktyczna wiedza jest bardzo ważna dla osób wchodzących na rynek pracy, ale liczymy też na to, że młodzi będą wprowadzać panie 50+ w tajniki nowoczesności. — mówi Anna Tylkowska, prezes WSS Społem Śródmieście, która zatrudnia 460 osób, z czego 220 to kobiety w wieku 50 +.

Projekt ruszy jesienią i na razie obejmie Mazowsze. Teraz prowadzony jest pilotaż, do którego dołączyła WSS Społem. Szczegółowy zakres i forma szkoleń będzie ustalana indywidualnie z każdym przedsiębiorstwem. Więcej informacji na www.50 plus.pih.org.pl.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Czerwińska

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Łączenie tradycji z nowoczesnością