Lafarge i Farm Agro Planta utworzą spółkę

Anna Bytniewska
opublikowano: 30-08-1999, 00:00

Lafarge i Farm Agro Planta utworzą spółkę

Dwie firmy chcą wkrótce zaopatrywać drogowców w surowce budowlane

DLA NAJWIĘKSZYCH: Liczymy na podpisanie w przyszłości kontraktów z Dromexem, Gdańskim Przedsiębiorstwem Robót Drogowych i Warszawskim Przedsiębiorstwem Robót Drogowych — mówi Mirosław Ciełuszecki, prezes Farm Agro Planta. fot. ARC

We wrześniu firma Farm Agro Planta z Bielska Podlaskiego obejmie większościowe udziały w nowej spółce zawiązanej z francuskim koncernem Lafarge. Spółka zajmie się wytwarzaniem kruszyw granitowych dla budownictwa drogowego. W uruchomienie dwóch zakładów produkcyjnych firmy zainwestują w pierwszym etapie 5 mln zł.

Umowę finalizującą utworzenie Lafarge FAP obie strony podpiszą na początku września. Kapitał założycielski spółki wyniesie 500 tys. zł. Farm Agro Planta, producent nawozów wieloskładnikowych i importer surowców mineralnych, obejmie 51 proc. jej udziałów, reszta przypadnie Lafarge.

Spółka zajmie się importem bloków granitowych z Kopalni Granit na Białorusi oraz ich przerobem na kruszywo granitowe dla budownictwa dróg i mostów.

Lafarge wstrzymuje się z komentarzem na temat współpracy z Farm Agro Plantą do czasu podpisania umowy.

Wschodnie kruszywo

Lafarge FAP uruchomi dwa zakłady, które zajmą się przerobem kruszyw granitowych. Pierwszy z nich ruszy w październiku, drugi na wiosnę roku 2000. Początkowa faza przedsięwzięcia pochłonie 5 mln zł.

Dzięki wejściu w nową branżę FAP chce uniknąć trudności związanych z sezonowością branży nawozowej.

— Czekając na rozruch wytwórni prowadzimy już import tego budulca ze złóż położonych na południu Białorusi, rozciągających się aż po Ukrainę. Współpracujemy tam z białoruską kopalnią granitu Granit — ujawnia Mirosław Ciełuszecki, prezes Farm Agro Planta.

Duży popyt

Farm Agro Planta sprowadziła już 10 tys. ton kruszywa granitowego.

— Kruszywo to dostarczamy koncernowi Lafarge, Przedsiębiorstwu Eksploatacji Dróg i Mostów z Białegostoku na budowę odcinka Białystok-Bobrowniki, Przedsiębiorstwu Budownictwa Komunalnego Łomża oraz firmie Mixt z Węgrowa — mówi Mirosław Ciełuszecki.

Możliwe zakupy

FAP zawarł z białoruską kopalnią umowę na wyłączność w sprawie importu kruszywa granitowego. Mirosław Ciełuszecki snuje już plany dalszego rozwoju działalności FAP na Wschodzie w segmencie surowców mineralnych.

— Chcemy w przyszłości związać się kapitałowo z przedsiębiorstwami z Białorusi, Ukrainy i Rosji. Obecnie współpracujemy z nimi. Będzie to proces stopniowy, uzależniony od wielkości naszych środków finansowych — mówi Mirosław Ciełuszecki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Lafarge i Farm Agro Planta utworzą spółkę