Laserowe innowacje

opublikowano: 23-02-2016, 22:00

Wyposażenie biur: Przez dziesięciolecia niepodzielnie królowały wyświetlacze lampowe. Dziś rynek zdobywają projekcje z użyciem lasera

Przyszłością konferencji, wykładów i prezentacji biznesowych są projektory laserowe. Wskazują na to m.in. testy przeprowadzone przez firmę badawczą ROI Team. Całkowity koszt posiadania takich urządzeń jest o 11 proc. mniejszy od ich tradycyjnych odpowiedników wykorzystujących lampy rtęciowe. Co więcej, modele laserowe pozwalają na redukcję emisji dwutlenku węgla o 26 proc.

Zobacz więcej

Andrea Pacelli/Flickr CC BY 2.0

I dużo rzadziej się psują, co ma znaczenie choćby dla firm oferujących wynajem sprzętu wizyjnego. Mniejsze prawdopodobieństwo awarii pozwala na skrócenie kontroli tych produktów przed udostępnieniem i przeprowadzanie jej na miejscu u klienta. Inne atuty wyświetlaczy z laserem?

Osiągają wyższe o 22 proc. natężenie światła. Zapewniają bardzo wysoką jasność obrazu i doskonałe odwzorowanie barw. Są ciche, mniejsze i lżejsze od klasycznych urządzeń lampowych. Uruchamiają się prawie natychmiast, w przeciwieństwie do modeli z lampami, które potrzebują chwili na osiągnięcie odpowiedniej temperatury. Tę ostatnią zaletę doceni każdy wykładowca i prelegent, który obawia się marnowania czasu i utraty zainteresowania słuchaczy.

— Przejście na technologię laserową jest nie tylko efektywne kosztowo, ale także przekłada się na wygodę użytkowania, jakość obrazu i ograniczenie zużycia energii. Trudno też nie wspomnieć o aspektach ekologicznych, które są ważne dla reputacji przedsiębiorstw — zachwala Magdalena Przasnyska, starszy menedżer ds. sprzedaży i marketingu w spółce Panasonic.

Wojna starego z nowym

Zamiana lampy na laser ma największy sens, kiedy urządzenia muszą działać w trybie 24/7/365 (24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu i 365 dni w roku). Dotyczy to np. rynku public display.

— W szczególności chodzi o muzea, w których coraz częściej stosuje się projektory laserowe, ponieważ mogą one niesłychanie długo pracować bez konserwacji, w tym wymiany lamp i filtrów. Zapewniają one minimalne koszty utrzymania i pozwalają na wyświetlanie bardzo dużych, często ruchomych obrazów — tłumaczy Magdalena Przasnyska.

Takie ekspozycje — dodaje — możemy oglądać chociażby w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, gdzie m.in. dzięki projekcjiwideo niemal każda przestrzeń jest wypełniona obrazem. Czy nowoczesne źródła światła są zagrożeniem dla starych technologii projekcyjnych spod znaku lamp rtęciowych? Tomasz Kliczkowski, wiceprezes firmy ViDiS, nie ma wątpliwości.

Wskazuje na dane rynkowe, według których wyraźne zwyżki sprzedaży odnotowują producenci stawiający na laser, LED lub połączenie obu technologii — projektory ze źródłem światła SSI. Boom na takie rozwiązania — zaznacza — potwierdzają również zakończone właśnie targi Integrated Systems Europe (ISE) w Amsterdamie, podczas których odbyło się kilka ważnych światowych premier.

— Nowoczesne źródła światła w projektorach to przede wszystkim bardzo długa żywotność — około 20 tys. godzin, i energooszczędność, a co za tym idzie — niski całkowity koszt użytkowania. W przeciwieństwie do tradycyjnych lamp nie tracą one szybko mocy. W rezultacie projektor przez większość czasu użytkowania oferuje jasność taką jak zaraz po zakupie — wyjaśnia Tomasz Kliczkowski.

Jakość w dobrej cenie

Ale technologie laserowe i LED mają też przeciwników, którzy zwracają uwagę na niską jasność przekładającą się na słabą widoczność obrazu w oświetlonych pomieszczeniach. Zdaniem przedstawiciela spółki ViDiS, zarzut nie jest już aktualny.

— Znakomicie poradziło sobie z tym Casio, proponując urządzenia w technologii laser i LED. Dziś do japońskiego producenta należy 80 proc. światowego rynku projektorów ze źródłem światła SSI o jasności na poziomie 2500 ANSI lumenów lub więcej, czyli wystarczającej, aby korzystać z urządzenia w pełni oświetlonym pomieszczeniu — argumentuje Tomasz Kliczkowski.

Kolejnym problemem była cena. Wprawdzie niektóre produkty LED można kupić za kilkaset złotych, ale do profesjonalnego zastosowania się nie nadają (mimo że się je reklamuje jako jedno z najefektywniejszych narzędzi w rękach przedstawicieli handlowych). Na przeciwnym biegunie znajdują się projektory laserowe, które służą latami, są właściwie bezobsługowe i cechują się niemal nieograniczonymi możliwościami dotyczącymi instalacji (montuje się je pod dowolnym kątem).

Szkopuł w tym, że takie najtańsze modele kosztują kilkanaście tysięcy złotych. Dlatego, owszem, pojawiają się na masową skalę w galeriach handlowych, obiektach sportowych czy aulach, ale raczej nie w małych i średnich firmach. Faktycznie, przedsiębiorcy o mniejszych budżetach byli skazani na urządzenia lampowe. Aż Casio wypuściło na rynek projektor z kategorii SSI o jasności 2700 ANSI lumenów za niecałe 3 tys. zł. Jest tylko kwestią czasu, kiedy inni producenci będą oferowali porównywalny sprzęt w podobnej cenie.

Osiem argumentów za laserem

Dlaczego projektory laserowe powinny zastąpić w biurach, salach konferencyjnych czy w szkołach modele lampowe?

1. Większa trwałość

Żywotność lamp do projektorów obliczona na kilka tysięcy godzin pracy. Trwałość laserowych źródeł światła wynosi 20 tys. godzin. Oznacza to, że nie trzeba ich wymieniać przez prawie 10 lat.

2. Mniej przestojów w pracy

Z powodu znacznie większej trwałości lasera niemal do zera zmniejsza się ryzyko nieplanowanej przerwy podczas prezentacji biznesowej.

3. Niższe koszty eksploatacji

Większa trwałość i niezawodność to również mniejsze potrzeby w dziedzinie konserwacji, przez co eksploatacja lasera w porównaniu z typowymi modelami biznesowymi jest dużo tańsza.

4. Doskonała jakość widoczna gołym okiem

Pod względem jasności, kontrastu, precyzji i stabilności kolorów obraz wyświetlanyprzez projektor laserowy znacznie przewyższa ten, który pochodzi ze sprzętu lampowego.

5. Obraz nie blaknie

Lampy stopniowo tracą jasność. W efekcie prezentacje stają się coraz ciemniejsze i mniej wyraźne. Laserowe źródło światła utrzymuje jasność przez dłuższy czas.

6. Koniec z czekaniem

Sprzęt laserowy włącza się i wyłącza natychmiast. W przeciwieństwie do urządzeń z lampami, które muszą się rozgrzać i wystygnąć.

7. Swoboda przy instalacji

Laserowe źródło światła znosi ograniczenia w instalacji. Projektor może być obrócony pod dowolnym kątem, m.in. 90 lub 180 stopni.

8. Czystość i ekologia

Dzięki energooszczędnym funkcjom nasze projektory laserowe są bardziej przyjazne dla środowiska i budżetu firmy.

Na podstawie materiałów Sony

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Laserowe innowacje