Na podcast zaprasza BNP

Latanie w koronie [PODCAST]

opublikowano: 11-06-2021, 06:00

Nikomu nie trzeba mówić, że branża lotnicza przeżywa największy kryzys w historii. Światowa recesja w 1991 r., ataki terrorystyczne 11 września 2001 r., pandemia SARS w 2003 r., wielka recesja w 2009 r. po upadku Lehman Brothers to pikuś w porównaniu z COVID-19. Z tych wcześniejszych wydarzeń najboleśniej linie lotnicze odczuły ataki z 11 września, ale ruch spadł wówczas o 20 proc. Wszystkie poprzednie kryzysy powodowały spadek ruchu na 6-18 miesięcy. Obecny trwa ponad rok, w najgorszym momencie, na początku pandemii, zabrał liniom 90 proc. pasażerów, a obecnie jest ich o 60 proc. mniej.

Rządy większości krajów ratują narodowych przewoźników i tylko w UE przeznaczyły na ten cel 30 mld EUR. Pomoc dostał LOT: 1,8 mld zł pożyczki i 1,1 mld zł dokapitalizowania. Z tarczy finansowej dla dużych firm skorzystał polski przewoźnik czarterowy Enter Air, który pożyczył od PFR 287 mln zł. Irlandzki Ryanair, który ma w Polsce dużą bazę i spółkę czarterową, nie korzystał w Polsce z pomocy, a teraz zaskarża decyzje Komisji Europejskiej o wsparciu dla innych linii.

Jak sobie radzą LOT, Ryanair i Enter Air? Na te pytania odpowiadają Krzysztof Moczulski, rzecznik LOT-u, Juliusz Komorek, członek zarządu Ryanaira, i Grzegorz Polaniecki, członek zarządu Enter Aira. Michał Leman, szef Flixbusa w Polsce, a także ekspert lotniczy, który pracował kiedyś w LOT, mówi o mocnych i słabych punktach każdej z tych linii. Odpowiada też na pytanie, czy powinniśmy przedefiniować myślenie o Centralnym Porcie Komunikacyjnym oraz jakie znaczenie dla przyszłości branży mają ostatnie aresztowania pasażerów i odwet polegający na omijaniu przez linie lotnicze Białorusi. Sebastian Mikosz, wiceprezes IATA, opowiada, jak latanie ułatwia IATA Pass i jak on się ma do unijnego certyfikatu COVID-19.

Zapraszam na podcast „Latanie w koronie”.

Wszystkie odcinki Pulsu Biznesu do słuchania znajdziecie na stronie www.pb.pl/dosluchania i w aplikacjach podcastowych, w tym na Spotify i Apple Podcasts.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane