Łatwiej dla MSP

Katarzyna Sochacka
opublikowano: 27-12-2006, 00:00

Jeśli chodzi o projekty legislacyjne zaplanowane na 2007 rok przez KE, to duże znaczenie będzie miał tzw. Energy Package, mający przyczynić się do liberalizacji rynku energetycznego — głównie gazu, paliw płynnych i energii jądrowej.

Kolejna sprawa to działania KE na rzecz zapobiegania zmianom klimatycznym. Jeszcze w grudniu Komisja przedstawiła projekt dyrektywy włączającej sektor lotnictwa cywilnego do tzw. Emission Trading System. Duże znaczenie ma inicjatywa Komisji dotycząca stopniowego ograniczania — nawet do 25 proc. do 2012 roku — obciążeń administracyjnych dla przedsiębiorstw. Prezydencja niemiecka umieściła tę kwestię wśród swych priorytetów. Istotny jest zapowiedziany na drugą połowę roku przegląd ustawodawstwa wspólnotowego w zakresie swobody przepływu dóbr, kapitału, usług i osób. Oczekujemy, że nowe projekty związane z innowacyjnością, europejskim prawem patentowym i z zamówieniami publicznymi także przyczynią się do ograniczenia kosztów prowadzenia działalności gospodarczej oraz innych ułatwień dla sektora MSP.

Katarzyna Sochacka

przedstawicielstwo PKPP Lewiatan w Brukseli

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane