Łatwiej o komisarza w banku

opublikowano: 14-01-2016, 22:00

By łatwiej zapobiegać bankructwom, resort finansów chce wzmocnić kompetencje nadzoru wobec instytucji finansowych.

Jeszcze w sierpniu 2015 r. wydawało się, że SK Bank w Wołominie jest do odratowania, i to własnymi siłami. Im głębiej zarząd komisaryczny wchodził w bilans, tym bardziej tracił pewność, że jest to możliwe.

Ostateczna kwerenda ksiąg bankowych i stan portfela kredytowego wprawiły komisarzy w stan osłupienia i niedowierzania, do tego stopnia, że dla zweryfikowania własnych opinii poprosili nadzór o przysłanie zewnętrznego audytora. Ustalenia niezależnej firmy potwierdziły najgorsze przypuszczenia i jesienią trzeba było wystąpić o upadłość SK Banku.

Ministerstwo Finansów, opierając się na doświadczeniach z tym bankructwem i plajtami SKOK-ów, przygotowało projekt nowelizacji prawa bankowego i ustawy o SKOK, nadający większe uprawnienia Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) wobec instytucji kredytowych.

Obecnie, nawet jeśli KNF podejrzewa, że nadzorowany podmiot przedstawia nierzetelne wyceny wartości zabezpieczeń, nie może polecić mu dokonania ponownej wyceny ani zlecić jej zewnętrznej firmie.

Tak było właśnie z bankiem w Wołominie, którypomimo ponawianych przez miesiące monitów nie wykonywał zaleceń nadzoru. Ministerialny projekt rozszerza też katalog przesłanek umożliwiających wprowadzenie zarządu komisarycznego w banku. Teraz nadzór wysyła komisarza, jeśli instytucja nie przekaże programu naprawczego lub nie będzie go realizować.

Zgodnie z propozycją resortu finansów, wystarczy, że pojawi się groźba zaprzestania spłacania zobowiązań lub gdy KNF uzna, że zarząd uporczywie narusza przepisy. Takie zasady ustanawiania zarządcy komisarycznego obowiązują obecnie w sektorze SKOK. Nowela ma nimi objąć również banki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu