Łatwiej rozliczyć wsparcie z UE w leasingu

opublikowano: 10-06-2015, 00:00

Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z dotacji na leasing, nie będą już musieli czekać latami na refundację.

Do niedawna dopuszczalne były dwa sposoby refundacji wydatków w leasingu w ramach dotacji z Unii Europejskiej — za pomocą rat leasingowych albo ceny zakupu. Przy tym refundacja rat mogła następować w czasie trwania umowy leasingu, a refundacja ceny zakupu — jednorazowo, na początku umowy.

Ten drugi przypadek to jednak tylko teoria, ponieważ jednorazowa refundacja praktycznie nie była stosowana ze względu na nieprecyzyjne przepisy. To ma się zmienić w tym roku, dzięki staraniom Związku Polskiego Leasingu (ZPL) i Konfederacji Lewiatan — informuje ZPL. W kwietniu Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju opublikowało bowiem nowe wytyczne, które precyzyjnie określają, na jakich zasadach można otrzymać jednorazową refundację.

Będzie ona możliwa w sytuacji, kiedy beneficjent, czyli firma starająca się o pieniądze z UE, we wniosku o dofinansowanie wskaże firmę leasingową, jako stronę upoważnioną do poniesienia wydatku na zakup dobra podlegającego refundacji. Po dokonaniuwszystkich formalności związanych z wnioskiem o dofinasowanie oraz po odbiorze przedmiotu leasingu cała kwota refundacji wpłynie na rachunek beneficjenta.

— Dotychczas refundacja wydatków odbywała się w trakcie trwania umowy. Okres trwałości projektu, czyli czas, w którym beneficjent zobowiązuje się do przestrzegania określonych zasad (m.in. w tym okresie nie może sprzedać przedmiotu) dla małych i średnich przedsiębiorstw wynosił trzy lata. W przypadku refundacji rat leasingowych ten okres rozpoczynał się dopiero po zapłacie ostatniej raty, czyli np. po czterech latach, a przy pożyczceczy kredycie — od razu po zakupie i odbiorze sprzętu — tłumaczy Andrzej Sugajski, dyrektor generalny Związku Polskiego Leasingu.

Jego zdaniem, zgodnie z nowymi wytycznymi ministerstwa, w przypadku upoważnienia firmy leasingowej do poniesienia wydatku na zakup dobra, wypłata refundacji nastąpi jednorazowo. Okres trwałości rozpocznie się już w momencie odbioru przedmiotu. Dlatego klienci firm leasingowych, którzy będą chcieli skorzystać z funduszy unijnych, nie będą musieli rezygnować z leasingu np. na rzecz pożyczek

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu