Łatwiejsza droga do rozwoju

KOMENTARZ PARTNERA STRATEGICZNEGO
opublikowano: 02-08-2015, 22:00

Raport Doing Business ma znaczenie podwójne.

Jako publikacja prestiżowej instytucji stanowi najbardziej wiarygodne źródło informacji dla inwestorów zainteresowanych prowadzeniem biznesu w Polsce. Dla nas natomiast raport Banku Światowego od kilku lat jest papierkiem lakmusowym otoczenia gospodarczego, mapą drogową wskazującą potrzeby nowych regulacji lub znoszenia barier w rozwoju polskich firm. To szczególnie istotne z punktu widzenia krajowego sektora małych i średnich przedsiębiorstw, które są jednym z głównych kół napędowych polskiej gospodarki. Tworzą one większość miejsc pracy, wytwarzają istotną część PKB, są kośćcem gospodarki, jej szansą na dalszy wzrost i jeszcze bardziej dynamiczny rozwój. Dlatego ułatwianie prowadzenia biznesu w Polsce jest gospodarczą racją stanu.

MATEUSZ MORAWIECKI
Zobacz więcej

MATEUSZ MORAWIECKI Marek Wiśniewski

Raporty Banku Światowego z poprzednich lat wskazywały na istotne postępy w wielu dziedzinach — uproszczenie formalności, skrócenie czasu oczekiwania na niezbędne pozwolenia (np. na budowę) czy ułatwienie dostępu do kapitału. Wciąż mamy rezerwy w takich obszarach jak system podatkowy, deregulacje, jakość instytucji publicznych czy sądownictwo gospodarcze.

Zmiany w tych dziedzinach wytworzą potencjał rozwojowy polskich firm, a w konsekwencji podniosą poziom konkurencyjności naszej gospodarki. W świetle tak istotnych wyzwań konieczne jest oparcie modeli biznesowych w większym stopniu na zaawansowanych technologiach. Należy konsekwentnie realizować politykę zmniejszania, a nie zwiększania ciężarów. Polskie firmy muszą się rozwijać, by móc uczestniczyć w globalnym rynku, na którym coraz bardziej liczy się specjalizacja, wysoka jakość, udział produktów i usług o wysokiej wartości dodanej. Z tych względów warto patrzeć na kolejne edycje raportu Doing Business jak na zapis naszej drogi w stronę gospodarki coraz silniejszej i coraz bardziej nowoczesnej.

MATEUSZ MORAWIECKI, prezes BZ WBK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KOMENTARZ PARTNERA STRATEGICZNEGO

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu