Łatwiejszy PIT-16

DI
opublikowano: 04-11-2013, 00:00

Podatki

Resort finansów szykuje zmianę dla przedsiębiorców wybierających opodatkowanie kartą podatkową — informują księgowi Tax Care.

Wypełnienie wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej ma zajmować mniej czasu. Zgodnie z planem, nowy formularz PIT-16 ma obowiązywać już od stycznia 2014 r.

W nowym wzorze wniosku skrócona miałaby zostać część B, identyfikująca przedsiębiorcę. Projekt rezygnuje z części B.2. dotyczącej adresu zamieszkania, pozostawiając do uzupełnienia jedynie imię i nazwisko oraz datę urodzenia podatnika. W części C, w której należy zaznaczyć, od kiedy podatnik chce stosować kartę podatkową, nie trzeba by było już podawać wysokości deklarowanej co miesiąc kwoty.

W projekcie nowej deklaracji PIT-16 doprecyzowana została również rubryka D, która przedstawia dane dotyczące działalności. Do złożenia wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej obowiązany jest każdy, kto od 2014 r. chciałby się rozliczać na takich zasadach. PIT-16 można złożyć także drogą elektroniczną, i to bez wymaganego kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu