Leasing: osobowe mają zielone swiatło

Jarosław Królak
opublikowano: 07-09-2001, 00:00

Leasing: osobowe mają zielone swiatło

Od 1 października ruszy wreszcie w Polsce rynek dla leasingu samochodów osobowych. To dobra wiadomość dla branży motoryzacyjnej i leasingowej. Wczoraj Sejm rozpatrzył poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT), fizycznych (PIT) oraz ustawy o VAT.

Efektem decyzji parlamentu, długo oczekiwanej przez przeżywającą dramatyczny spadek sprzedaży branżę motoryzacyjną, jest przede wszystkim umożliwienie odliczania podatku VAT od leasingu aut. Od 1 października będzie więc można odliczać 22-proc. VAT także od nabytych samochodów osobowych o ładowności do 500 kg. Dotąd z tego przywileju korzystały jedynie pojazdy ciężarowe. Odliczanie VAT pozwoli obniżyć ceny leasingowanych samochodów o kwotę podatku. Analitycy są zdania, że dzięki temu w 2002 r. jest szansa oddać w leasing co najmniej o 50 tys. sztuk aut więcej niż teraz. Obecnie auta osobowe stanowią jedynie 0,4 proc. w portfelu leasingodawców.

— To szansa na pobudzenie popytu na samochody osobowe. W Czechach leasing aut sięga już 50 proc. zawieranych umów, a w UE — średnio 30 proc. — mówi Piotr Czyżak, prezes Konferencji Przedsiębiorstw Leasingowych.

Ważną poprawką Senatu, przyjętą wczoraj przez Sejm, jest zwiększenie wartości rat leasingowych, które leasingobiorca może wliczać w koszty uzyskania przychodu. Z proponowanych 15 tys. EUR (57 tys. zł) podwyższono próg do 20 tys. EUR (76 tys. zł).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Motoryzacja / Leasing: osobowe mają zielone swiatło