Leasingodawca pożyczy przedsiębiorcom przez internet

opublikowano: 18-11-2018, 22:00

Siemens Financial Services uruchomił system pożyczek leasingowych dla firm.

We wrześniu informowaliśmy o tym, że Siemens Financial Services udostępnił pożyczkę leasingową dla branży medycznej, którą można podpisać zdalnie, za pomocą esemesa i e-maila. Teraz firma poszła o krok dalej i uruchomiła cały system udzielania takiego wsparcia pod nazwą SimplyLoan. Proces finansowania został dzięki temu zautomatyzowany.

Pożyczki leasingowe pod marką SimplyLoan będą udzielane przez sieć, bez konieczności wizyty w oddziale instytucji, wypełniania papierowych wniosków i oczekiwania na decyzję kredytową. Wartość finansowania udzielanego na maksymalnie 84 miesiące sięgnie 200 tys. zł, a w przyszłości — nawet 1 mln zł. Dzięki wykorzystaniu algorytmu do oceny wiarygodności kredytowej czas potrzebny na wydanie decyzji o przyznaniu finansowania w SimplyLoan skrócił się do 15 minut.

— Rynkowy standard realizacji takich transakcji to 48 godzin. Jesteśmy w stanie skrócić ten czas nawet do jednej godziny wraz z wydaniem sprzętu, zakładając, że jest dostępny u dostawcy — zaznacza Grzegorz Jarzębski, szef linii biznesowej Asset Finance w Siemens Financial Services.

Dodaje, że procedura uzyskiwania pożyczki na etapie zawieraniaumowy została znacząco uproszczona dzięki wprowadzeniu podpisu elektronicznego Autenti. Proces przyznania finansowania jest prosty. Po wyborze sprzętu klient otrzyma na adres e-mail link przekierowujący do strony internetowej aplikacji webowej SimplyLoan, w której dokończy procedurę i zweryfikuje swoją tożsamość poprzez przelanie 1 zł na wskazane konto. Następnie algorytm zbada jego historię kredytową, żeby w kilkanaścieminut wydać decyzję. Po uzyskaniu akceptacji podpisuje umowę za pomocą e-podpisu. Przedstawiciele branży leasingowej zwracają uwagę, że nieprzypadkowo Siemens uruchomił online pożyczkę, a nie leasing. Jest to zdecydowania prostsza usługa, jeśli chodzi o proces i obsługę online niż leasing. Ponadto można ją zawierać zdalnie bez podpisu fizycznego.

— Dziś, zgodnie z zapisami Kodeksu Cywilnego, umowa leasingowawymaga formy pisemnej. Branża stara się przekonać ustawodawcę do wprowadzenia alternatywnej dla papierowej formy zawierania umów leasingu. Jednak proces ten wymaga czasu. Aby go nie tracić, firmy leasingowe coraz śmielej wchodzą w zdalne kanały sprzedaży, wykorzystując zarówno możliwości technologiczne, jak i istniejące dzisiaj możliwości prawne — mówi Andrzej Sugajski, dyrektor generalny Związku Polskiego Leasingu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy