Leasingodawcy łagodzą politykę

Rafał Fabisiak
opublikowano: 15-11-2010, 00:00

Firmy leasingowe zaczynają łagodzić kryteria doboru klientów. Jednak niektóre branże wciąż mają czerwone światło.

Zawirowania finansowe w ostatnich dwóch latach spowodowały, że firmy leasingowe zaczęły bardziej restrykcyjnie dobierać klientów. Jak mówi Waldemar Kwiatkowski, członek zarządu BZ WBK Finanse Leasing, w okresie spowolnienia na rynku finansowym naturalne było zaostrzanie wymagań wobec przedsiębiorców z najbardziej ryzykownych branż.

— To, że udzielaliśmy mniej finansowania, wynikało z pogorszonej sytuacji firm, które o nie wnioskowały. Nie były w stanie spełnić wymagań, które były takie same jak kilka miesięcy wcześniej. Mechanizmy badania ryzyka inwestycji klientów zmieniły się tylko nieznacznie — generalnie były tak zbudowane, aby zapewnić jak najmniejsze ryzyko złych umów bez względu na koniunkturę — podkreśla Waldemar Kwiatkowski.

Lepsze czasy

Teraz, kiedy leasingodawcy notują coraz lepsze wyniki, a optymizm powoli powraca, łagodzą kryzysową politykę.

— Nie jesteśmy w euforii jak niektórzy. Wynika to ze specyfiki klientów, których obsługujemy, czyli średnich i dużych firm. Nie odczuliśmy kryzysu tak jak inni, bo obsługiwaliśmy duże kontrakty. W dużych firmach optymizmu jeszcze nie widać, a w sektorze MSP już mamy ożywienie. Kiedy nastały lepsze czasy, te przedsiębiorstwa zaczęły znowu inwestycje. Dlatego za rok chcemy także być bardziej aktywni w tym sektorze — zapowiada Mariusz Kurzac, prezes ING Lease.

Waldemar Kwiatkowski wyjaśnia, że BZ WBK obsługuje głównie klientów z sektora MSP. Ich plusem — jak mówi — jest to, że najczęściej decyzje podejmuje w nich sam właściciel. W przypadku dużych firm jest to bardziej skomplikowane.

Maciej Jancewicz z Pekao Leasing podkreśla, że jego firma od dłuższego czasu nie stosuje zaostrzonej polityki kredytowej. Do uzyskania zgody na finansowanie liczy się przede wszystkim, czy wyrób jest faktycznie istotny dla prowadzenia działalności i jak wygląda rynek jego sprzedaży. Im większe zainteresowanie rynku, tym pewniejsze uzyskanie finansowania.

Nad i pod kreską

Branże, które mogą liczyć na finansowanie, to w dużej mierze te, w których koniunktura się poprawiła lub była od dłuższego czasu dobra.

— Przykładem są nieruchomości. Jeszcze dwa lata temu miały czerwone światło, a teraz zmieniło się na zielone. Inne branże, które też mają zielone światło, to budownictwo, energetyka, przemysł spożywczy, przetwórstwo. Z kolei na żółtym są na przykład transport i logistyka czy handel — wymienia Mariusz Kurzac.

Inni leasingodawcy się specjalizują. W przypadku BZ WBK jest to rolnictwo i branża medyczna. W tym pierwszym dzięki projektom unijnym od kilku lat panuje boom inwestycyjny, a druga mocno stawia na rozwój. Natomiast Pekao Leasing finansuje coraz więcej maszyn i urządzeń dla firm z sektora budownictwa infrastrukturalnego, a także wydobycia lub przetwarzania kruszywa. Nadal w dużej części finansuje przedmioty w branży transportowej.

— Przygotowaliśmy ofertę uwzględniającą specyfikę działalności lekarzy i rolników. Poza tym ważny jest dla nas leasing pojazdów, które są uniwersalnymi przedmiotami leasingu, wykorzystywanymi właściwie we wszystkich branżach i firmach. Dla tego segmentu oprócz maksymalnie uproszczonych procedur i niskich wkładów własnych regularnie przygotowujemy działania promocyjne — trwa promocja samochodów z kratką — opowiada Waldemar Kwiatkowski.

Mariusz Kurzac wśród sektorów, które wciąż mają czerwone światło, wymienia branże alkoholową, turystyczną i meblową.

— Nie prowadzimy czarnej listy, ale faktycznie nie finansujemy sektorów takich jak zbrojeniowy czy hazardowy. Jeżeli przedsiębiorcy mają kłopot z uzyskaniem finansowania, skuteczne może się okazać otwarcie i prowadzenie rachunku firmowego w tym samym banku — radzi Maciej Jancewicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Fabisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy