Leasingodawcy szukają rąk do pracy

opublikowano: 20-03-2019, 22:00

Rośnie zapotrzebowanie branży, szczególnie na speców od projektów, marketingu cyfrowego i e-commerce.

W 2018 r. wartość inwestycji finansowanych leasingiem i pożyczką wzrosła o ponad 21 proc. w porównaniu z 2017 r. To najwięcej od 11 lat — wynika z danych Związku Polskiego Leasingu (ZPL). Nic dziwnego, że zapotrzebowanie branży na pracowników jest coraz większe. Z kwartalnego badania przeprowadzanego wśród organizacji zrzeszonych w ZPL wynika, że w bieżącym roku leasingodawcy zamierzają nadal zwiększać zatrudnienie. Jakich specjalistów poszukują i jak kształtują się ich pensje? Sprawdziła to spółka Michael Page, zajmująca się doradztwem personalnym.

— Najbardziej poszukiwani są menedżerowie zarządzający projektami, od których oczekuje się przede wszystkim skuteczności, a także umiejętności wdrażania usprawnień i posługiwania się nowymi systemami — mówi Magdalena Różańska, menedżer w zespole Banking & Financial Services w Michael Page.

Wynagrodzenie osoby na tym stanowisku może wynieść 12-18 tys. zł brutto miesięcznie. Rozchwytywani są również eksperci od marketingu cyfrowego i e-commerce, co wiąże się z szybkim rozwojem branży w kierunku nowych technologii. Kandydaci na te stanowiska, poza kompetencjami cyfrowymi, powinni dobrze radzić sobie z wielozadaniowością i szybkim przyswajaniem wiedzy.

Kierownik marketingu i rozwoju biznesu może liczyć na zarobki rzędu 16 tys. zł. Najwyższych wynagrodzeń mogą spodziewać się dyrektorzy zarządzający ryzykiem — ich miesięczna pensja wynosi 30-45 tys. zł. Natomiast średnia wypłata dla dyrektora do spraw ryzyka to 29 tys. zł, a mediana wynagrodzeń na stanowisku kierownika do spraw ryzyka to 14 tys. zł. Z kolei dyrektor w dziale windykacji może spodziewać się pensji na poziomie około 25 tys. zł. Stawki dla kierowników z tej dziedziny oscylują między 11 a 18 tys. zł, a średnia to 14 tys. zł. Magdalena Różańska zwraca uwagę, że leasingodawcy wciąż prowadzą rekrutacje także w dziedzinie sprzedaży i obsługi klienta.

— To działy, które mają kluczowy wpływ na konkurencyjność firm i są stale rozwijane — mówi menedżerka Michael Page.

Mimo to wynagrodzenia specjalistów z tych dziedzin rosną niewiele ponad wskaźnik inflacji. Dyrektorowi operacji najczęściej proponowana jest pensja w wysokości 28 tys. zł. Kierownikom technicznym oferuje się stawkę w wysokości średnio 12 tys. zł, a doradca klienta otrzymuje wynagrodzenie w granicach 6-10 tys. zł. Starszy doradca klienta, który może pochwalić się przynajmniej pięcioletnim doświadczeniem, dostanie między 10 a 14 tys. zł. Mediana wynagrodzeń dyrektora sprzedaży najczęściej oscyluje wokół 25 tys. zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu