Lek kupił jednak Argon

Katarzyna Kozińska
opublikowano: 08-10-2001, 00:00

Lek kupił jednak Argon

Słoweńska firma farmaceutyczna Lek Ljubljana kupiła łódzkie Zakłady Farmaceutyczne Argon. Transakcja mogła dojść do skutku, bo udało się odzyskać akcje Argonu zdeponowane w DM Sur5.net, który dwa tygodnie temu musiał zawiesić działalność.

W ubiegłym tygodniu Lek Ljubljana sfinalizował transakcję odkupienia akcji w Zakładach Farmaceutycznych Argon z Łodzi. Inwestor kupił 89,45 proc. akcji, a w przyszłości zamierza nabyć resztę walorów. Wartość transakcji jest nieznana.

Szczęście w nieszczęściu

Realizacja umowy warunkowej, którą strony zawarły już w lutym, przeciągnęła się, ale ostatecznie czwartkowe zamknięcie transakcji i tak uznano za duży sukces. Powód: po zawieszeniu działalności biura maklerskiego Sur5.net, w którym czekały zdeponowane akcje Argonu, Lek wystraszył się, że nie będzie mógł przejąć łódzkiej spółki aż do wyjaśnienia sprawy, co mogłoby potrwać nawet kilka miesięcy.

Akcje Argonu udało się odzyskać pewnie tylko dlatego, że fabryka leków nie jest spółką publiczną. Nieoficjalnie mówi się, że Lek nadal nie odzyskał ponad 1 mln zł, które także „przechowywał” Sur5.net.

W piątek odbyło się WZA Argonu, które zatwierdziło przekazanie akcji fabryki leków.

A jednak w Łodzi

Przejęcie Argonu rozwiewa wątpliwości sceptyków obserwujących rynek co do intencji inwestycyjnych Leku. Kiedy Słoweńcy wycofali się z projektu prywatyzacji Polfy Grodzisk, a negocjacje z Argonem przedłużały się (rozmowy trwały prawie półtora roku), pojawiły się wątpliwości, czy Lek w ogóle zamierza rozwijać produkcję w Polsce. Inwestor rozważał kilka możliwych lokalizacji w różnych krajach pod budowę przyszłej fabryki. Prawdopodobnie Polska nie będzie jedynym rynkiem dla nowych inwestycji Leku, ale w Łodzi firma zamierza wybudować nowe zakłady produkcyjne za kilkadziesiąt milionów złotych.

W 2002 r. połączona sprzedaż Leku w Polsce pozwoli osiągnąć przychody sięgające 210 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kozińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Lek kupił jednak Argon