Lek Selvity ma zielone światło

opublikowano: 18-12-2017, 07:38

Badania kliniczne leku SEL24, wstrzymane w październiku po śmierci pacjenta w USA, mogą zostać wznowione.

Stan zawieszenia trwał dwa miesiące i właśnie się skończył. Biotechnologiczna Selvita poinformowała, że amerykańska Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) zgodziła się na wznowienie badań klinicznych SEL24, potencjalnego leku na ostrą białaczkę szpikową.

Zielone światło
fot. ARC

Badania te wstrzymano na początku października po tym, jak jeden z kilku pacjentów, otrzymujących lek, zmarł na udar. Kurs Selvity na warszawskiej giełdzie zareagował wtedy na to mocnym tąpnięciem – akcje spółki potaniały w ciągu jednej sesji o 17 proc., a plany przeprowadzenia nowej emisji, z której chciano pozyskać 140 mln zł, odłożono do czasu decyzji FDA w sprawie wznowienia badania.

- Będziemy kontynuować program badań klinicznych według protokołu, w którym, zgodnie z sugestiami agencji, wprowadziliśmy dodatkowe zapisy i modyfikacje. We współpracy z lekarzami prowadzącymi badanie wystąpimy teraz o akceptację zmian w protokole przez komisje etyczne w szpitalach prowadzących badania i ponowne rozpoczęcie podawania SEL24 pacjentom - mówi Krzysztof Brzózka, dyrektor ds. naukowych i wiceprezes Selvity.

SEL24 jest najbardziej zaawansowanym projektem Selvity. W marcu tego roku prawa do leku sprzedano włoskiej grupie Menarini, która zapłaciła za nie z góry 20 mln zł, a potencjalnie może zapłacić łącznie 360 mln zł za osiąganie kolejnych etapów badań klinicznych plus tantiemy ze sprzedaży gotowego leku.

Teraz można oczekiwać, że krakowska spółka powróci do planów przeprowadzenia emisji akcji, z której pieniądze mają pozwolić na sfinansowanie innych projektów biotechnologicznych i rozwój segmentu usługowego.

— Do planów emisyjnych powrócimy, gdy sprawa zawieszenia badania zostanie rozwiązana. Realistyczny termin odpowiedzi FDA to połowa grudnia, więc emisję przeprowadzimy prawdopodobnie w przyszłym roku — mówił w połowie listopada Paweł Przewięźlikowski, prezes Selvity.

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy kurs Selvity na GPW wrócił do poziomu sprzed decyzji FDA o wstrzymaniu badań. W ostatni piątek za papiery spółki płacono 53,24 zł, czyli o 1,8 proc. mniej niż przed wstrzymaniem badania.  

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane