Lekarze z Małopolski żądają podwyżek - prasa

opublikowano: 25-01-2007, 07:09

W kolejnych małopolskich szpitalach lekarze domagają się podwyżek. W minionym tygodniu "Gazeta Krakowska" informowała, że medycy z 10 placówek, głównie z zachodniej części województwa, zażądali od dyrektorów gigantycznego wzrostu wynagrodzeń. Teraz przyłączają się do nich kolejni - powiadamia gazeta.

W kolejnych małopolskich szpitalach lekarze domagają się podwyżek. W minionym tygodniu "Gazeta Krakowska" informowała, że medycy z 10 placówek, głównie z zachodniej części województwa, zażądali od dyrektorów gigantycznego wzrostu wynagrodzeń. Teraz przyłączają się do nich kolejni - powiadamia gazeta.

- Do akcji protestacyjnej przyłączyli się lekarze z krakowskich placówek: Polsko-Amerykańskiego Instytutu Pediatrii oraz Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką - mówi Piotr Watoła, zastępca przewodniczącego OZZL w Małopolsce. - Wiemy, że w najbliższych dniach do naszej akcji włączą się kolejne placówki. Na pewno żądania podwyżek wysuną lekarze z Nowego Targu. Ale sądzę, że już wkrótce połowa placówek w Małopolsce będzie gotowa do przystąpienia do strajku w maju, o ile nasze postulaty nie zostaną spełnione.

Lekarze domagają się znaczących podwyżek. Tuż po studiach medyk ma zarabiać 1,75 średniej krajowej, która wynosi teraz ok. 2500 zł brutto. Lekarz z I stopniem specjalizacji otrzymywać ma 2 średnie krajowe, zaś z II stopniem specjalizacji - 3 średnie krajowe - podaje "Gazeta Krakowska".

- Wszystkich dyrektorów placówek informujemy, że nie jest to akcja wymierzona przeciw nim. Ale tylko dzięki wejściu w spór zbiorowy mamy realne szanse na to, by sytuacją w służbie zdrowia zajęli się decydenci z Ministerstwa Zdrowia oraz Narodowego Funduszu Zdrowia. Tylko tak można uzdrowić chory system - podkreśla Watoła. Według Watoły do końca stycznia żądania zostaną przedstawione dyrektorom 20 z 33 publicznych placówek medycznych w Małopolsce.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane