Lekka poprawa nastrojów

  • Anna Wrzesińska
opublikowano: 03-01-2012, 10:48

Pierwsza sesja w 2012 roku rozbudziła optymizm. Większość rynków była zamknięta, jednak na tych otwartych na wartości zyskiwały indeksy akcji. Gdyby kierować się maksymą, że jaka pierwsza sesja taki cały rok, to sytuacja przedstawia się dość pozytywnie.

Liderem wśród europejskich indeksów giełdowych była DAX, który zakończył sesję na 3% plusie. Pomogły dane na temat wskaźnika aktywności w sektorze przemysłowych w Niemczech, który wzrósł bardziej niż prognozowano. 
Na rynku walutowym eurodolar handlowany jest w dalszym ciągu poniżej poziomu 1,30. Została podjęta próba wyjścia powyżej wspomnianego poziomu, jednak jak na razie ruch nie jest kontynuowany.  Choć euro w ciągu kliku ostatnich godzin wyraźnie zyskało na wartości, to nie zmieniło sytuacji technicznej w średnim terminie. Ponadto należy pamiętać o tym, że kraje strefy euro w najbliższym czasie muszą wykupić dług o niebagatelnej wartości. Co więcej, przybliża się data pierwszego zaplanowanego na ten rok szczytu Merkel-Sarkozy, na którym poruszany będzie temat dyscypliny fiskalnej w strefie euro. Czynnikiem ryzyka pozostaje również decyzja S&P odnośnie ratingu krajów strefy euro i EFSF.

Obecnie inwestorzy poruszają się po dość niestabilnym podłożu, bowiem w tym roku szanse realizacji mają różnorakie scenariusze, zarówno te mniej jak i bardziej optymistyczne.  The Daily Telegraph zpowiada, że inwestorzy powinni być gotowi na burzliwy rok. Dzisiaj gro uwagi powinien przykuwać odczyt indeksu aktywności w amerykańskim przemyśle. Analitycy oczekują, iż w grudniu indeks ISM wzrośnie do poziomu 53,2 pkt. Jeśli odczyt byłby zgodny z konsensusem rynkowym, albo lepszy- to z pewnością przyczyni się to do podtrzymania nieco lepszych nastrojów rynkowych. 

EURPLN
Pomimo poprawy nastrojów na rynkach, na chwilę obecną bilans dla złotego pozostaje ujemny.  Eurozłoty kontynuuje wzrosty w rejon wczorajszego maksimum lokalnego. Silny  opór na poziomie 4,4890 na wykresie w skali dziennej wyznacza linia Kinjun. Najbliższe wsparcie to rejon 4,44.

EURUSD
Eurodolar naruszył dzisiaj poziom 1,30, a na wykresie w skali 4h widzimy sekwencję coraz wyższych szczytów i dołków. Euro pomogły lepsze nastroje na rynkach świtowych, a także spadek stopy bezrobocia w Niemczech. Obecnie EURUSD ma szanse na zwyzki w rejon 1,3030-1,3040, gdzie najbliższa strefę oporu wyznacza 50% zniesienie Fibo oraz 100-okresowa średnia na wykresie 4h.

GBPUSD
GBPUSD powrócił mniej więcej w okolice połowy szerszego zakresu konsolidacji 1,54-1,58. Wzrost apetytu na ryzyko wyhamował trend spadkowy na dolarze, co sprzyja kontynuacji ostatnich spadków. Funtowi powinien również pomóc wyższy odczyt indeksu PMI za grudzień. W przypadku przełamania poziomu 1,56 dojdzie do rozszerzenia obecnego ruchu wzrostowego.

USDPLN
USDPLN utrzymuje się powyżej istotnej strefy wsparcia w rejonie 3,4070-3,41330 w postaci linii TenKan i Kinjun. Optymizm obserwowany na rynkach na początku tego roku sprzyja umocnieniu złotego w stosunku do dolara. Kurs powinien mieć spore trudności z naruszeniem wyżej wspomnianej strefy wsparcia, gdyż dominującym trendem pozostaje wzrostowy. Opór wyznacza poziom 3,46.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Wrzesińska www.idmtrader.pl

Polecane