Lektury

Marek Matusiak
opublikowano: 14-05-1999, 00:00

LEKTURY

Planowanie kariery zawodowej

Badania naukowe i praktyka wykazują, że dla coraz większej liczby młodych, wykształconych osób najważniejszym czynnikiem przy wyborze pracy jest możliwość realizowania kariery zawodowej. Równocześnie coraz częściej zdarzają się sytuacje, gdy firmy oferujące konkurencyjne płace mają kłopot z zatrzymaniem najlepszych, jeżeli nie przejawiają troski o zaspokojenie innych aspiracji pracowników. Osoby podejmujące pracę w firmach przyciągających jedynie wysokością zarobków czynią to często na krótki okres, by w momencie, gdy finansowo staną na nogi, przejść do konkurentów stwarzających możliwości rozwoju zawodowego.

Wynika z tego, że podstawowym zadaniem prawidłowej polityki personalnej jest zaplanowanie kariery pracowników tak, aby zarówno najpełniej zrealizować ich aspiracje, jak i plany pracodawcy. W nowoczesnych firmach pierwsza rozmowa dotycząca ścieżek kariery przeprowadzana jest już na etapie przyjmowania kandydata do pracy. Bada się i odnotowuje jego umiejętności, preferencje, zainteresowania i zdolności. Nowy pracownik ustala wraz ze specjalistą działu personalnego oraz swoim bezpośrednim przełożonym schemat własnej kariery, określając przybliżone daty osiągnięcia poszczególnych etapów. Firma umożliwia pracownikowi zdobywanie nowych doświadczeń, udział w programach szkoleniowych, a on czyni wszystko, aby w pełni wykorzystać stwarzane mu możliwości.

„Gazeta Bankowa“

Potrzebne są inkubatory postępu

Program Incom opracowany przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej pierwszy w kraju kompleksowo zajmuje się wprowadzaniem polskiej myśli technicznej do gospodarki oraz inspirowaniem instytucji finansowych do podejmowania ryzyka, jakim jest inwestowanie w nowe technologie. Incom pomaga wynalazcom we wprowadzaniu na rynek wymyślonych przez nich urządzeń oraz w zakładaniu spółek zajmujących się ich produkcją.

Incom powstał w 1995 roku. Jest jedną z form wspierania nauki przez Fundację Nauki Polskiej, której kapitał wynosi 260 mln zł. Cele programu realizowane są za pośrednictwem sieci sześciu rozmieszczonych w Polsce centrrów transferu technologii, akredytowanych przy fundacji. Podobnie jak na całym świecie, zajmują się one wyszukiwaniem, selekcją, udoskonalaniem i przygotowywaniem biznesowej dokumentacji innowacji technicznych. Wypłacane z kapitału FNP subwencje (do 100 tys. zł) mają umożliwić udoskonalanie technologii produkcji i badanie prototypów urządzeń. Maksymalna wysokość dotacji nie może jednak przekroczyć 50 proc. wartości kosztorysowej przedsięwzięcia.

„Wprost“

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Matusiak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Lektury