Lektury

Marek Matusiak
opublikowano: 18-06-1999, 00:00

LEKTURY

Fiskalne podatki

Dyskusja nad reformą podatkową silnie podzieliła koalicję. I nie ma się czemu dziwić. Za sprawami, czy i jak obniżać podatki kryje się bowiem — nie zawsze w pełni uświadomione — różne rozumienie roli państwa w gospodarce. Powstaje pytanie, czy państwo musi z budżetu finansować w pełni wszystkie cele społeczne.

Wydaje się, że państwo musi stwarzać warunki i zachęty, aby zarówno przedsiębiorstwa, jak i obywatele część swoich dochodów przeznaczali właśnie na cele społeczne. Przykładem może tu być budownictwo mieszkaniowe. NRF była w czasie wojny zniszczona w niewiele mniejszym stopniu jak Polska, a mimo to problem mieszkaniowy rozwiązano tam w ciągu 20 lat w stopniu, do którego my jeszcze dziś nie doszliśmy. I ogromna w tym zasługa aktywnej polityki podatkowej. Okazało się, że każda marka przeznaczona na ulgi podatkowe i dopłaty do kredytów hipotecznych wróciła do budżetu w ciągu paru lat, i to z nadwyżką.

W naszych dyskusjach o tym się jednak nie wspomina. Podatki traktuje się przede wszystkim od strony fiskalnej, jako źródło dochodów budżetowych. W drugiej kolejności — choć już znacznie mniej — mówi się o ich funkcji redystrybucyjnej. Prawie nic natomiast o roli bodźcowej — o tym, że właściwa polityka podatkowa może aktywnie wpływać na zachowanie się poszczególnych uczestników rynku.

„Nowe Życie Gospodarcze“

Inwestować w sojusz

Do 2008 roku inwestycje NATO w infrastrukturę wojskową na obszarze Polski, Czech i Węgier wynieść mają 1,3 mld USD. Na nasz kraj przypada około 650 mln USD. Pieniądze te zostaną wykorzystane przede wszystkim na budowę systemu utajnionej łączności między Brukselą a Warszawą, dostosowanie wybranych lotnisk, baz morskich oraz składnic paliw do standardów NATO, a także zintegrowanie naszego systemu obrony powietrznej z systemem sojuszu.

W realizacji inwestycji NATO w Polsce, a także na terytorium innych państw sojuszu, mogą brać udział polscy przedsiębiorcy. Muszą jednak wygrać międzynarodowe przetargi. Pierwsze — na modernizację lotnisk w Wielkiej Brytanii oraz składnic paliw we Francji — odbędą się już w czerwcu lub w lipcu. Na przetargi dotyczące inwestycji w Polsce trzeba będzie prawdopodobnie poczekać do jesieni.

NATO dopuszcza do udziału w przetargach tylko przedsiębiorców solidnych, których wiarygodność finansowa, profesjonalna i techniczna nie budzi wątpliwości. W praktyce oznacza to, że muszą oni uzyskać tzw. deklarację uprawnienia wystawioną przez uprawniony organ rządowy. W przypadku Polski jest nim Ministerstwo Gospodarki.

„Gazeta Bankowa“

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Matusiak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Lektury