Lektury

Marek Matusiak
opublikowano: 12-07-1999, 00:00

LEKTURY

Idealne połączenie

Wprowadzenie systemów satelitarnych pozwoli na znaczne zwiększenie liczby i rodzajów połączeń. Mniej skomplikowaną czynnością jest bowiem skierowanie anteny na satelitę niż zakładanie sieci napowietrznych, układanie przewodów w ziemi lub instalowanie kabli dystrybucyjnych. Czy łączność satelitarna może zastąpić modemy kablowe i cyfrowe linie abonenckie? Jeszcze nie, ale zarządzający firmami powinni bliżej przyjrzeć się łączności satelitarnej, gdyż rozwiązuje ona wiele problemów.

Jeżeli na przykład firma, składająca się z grupy połączonych ze sobą terenowych sieci lokalnych różnej wielkości, wykorzystuje tradycyjne linie dzierżawione, to jest to opłacalne tylko w przypadku, gdy odległości nie przekraczają 80 kilometrów. Koszt takiej usługi zależy bowiem zarówno od odległości, jak i przepustowości (płaci się za bit i za kilometr). Firma taka ma również do dyspozycji połączenia przez publiczną sieć telefoniczną, ale... w tym momencie dochodzi do głosu główny księgowy.

Dlatego prościej jest połączyć centralę z jej oddziałami przez satelitę, ponieważ łącza satelitarne zapewniają szybkość połączenia oraz niezależny od awarii sieci przesyłowych, klęsk żywiołowych i warunków atmosferycznych dostęp do wszystkich rodzajów łączności: dane, głos, fax i wideo.

„Świat Telekomunikacji”

VI/1999

2000 na biurku

Firmy posiadające duże systemy informatyczne muszą włożyć wiele wysiłku i środków, by sprawdzić i dostosować swoje komputery do wymagań roku 2000. Małe firmy mniej chętnie wydają pieniądze, jednak problem 2000 roku jest na tyle istotny, że wielu prywatnych przedsiębiorców i użytkowników indywidualnych sprawdziłoby swoje PC-ty. Aby to zrobić nie trzeba wydać ani grosza — darmowe programy do testowania są dostępne na stronach internetowych. Udostępniają je m.in. Optimus i JTT.

Serwis przygotowany w JTT (http://www.adax.pl/y2k-default.asp) zawiera podstawowe informacje na temat problemu roku 2000. Przydatny może być poradnik, zawierający m.in. zalecenia: czym kierować się przy podejmowaniu decyzji w sprawie roku 2000, jakie kroki należy podjąć itd. Serwis pozwala też zdiagnozować posiadany sprzęt on-line; użytkownik może sprawdzić, czy płyta główna komputera spełnia wymagania roku 2000. Jeśli okaże się, że trzeba wymienić oprogramowanie BIOS-u (jednego z podzespołów odpowiedzialnego za poprawną pracę komputerów) —można spróbować zaradzić temu na bieżąco. Serwis udostępnia bowiem oprogramowanie BIOS-u — można je nagrać na swój komputer i dokonać niezbędnej aktualizacji.

„Gazeta Bankowa”

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Matusiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu