Lektury

Marek Matusiak
opublikowano: 24-07-2000, 00:00

LEKTURY

Chłop w konserwie

To nie dobra wola Brukseli, lecz przebieg negocjacji przesądzi o tym, ile pieniędzy otrzyma polskie rolnictwo przed wstąpieniem i po wstąpieniu do Unii Europejskiej — twierdzi Jorge Nunez Ferrer, jeden z autorów raportu na temat wpływu rozszerzenia UE na unijne rolnictwo. Właśnie od wyniku tych niezwykle trudnych negocjacji zależeć będzie, czy za kilka lat jedną z „wizytówek” Polski, na której tle chętnie wciąż występują zagraniczni korespondenci, będzie para koni ciągnąca pług lub furmanka poruszająca się po naszych drogach.

Czy uda się nam wykorzystać okres rokowań do przeprowadzenia choć częściowej restrukturyzacji rolnictwa, czy nadal tkwić będziemy w skansenie, czekając na pieniądze z Brukseli? Jeżeli trafią one do nie zreformowanego sektora rolnego, zostaną — podobnie jak w Grecji — bardzo szybko „przejedzone”. Za kilka lat nasi rolnicy, otrzymujący po kilka tysięcy dolarów rocznie, nie będą już zainteresowani żadnymi reformami. Pieniądze z Brukseli wystarczą na przeżycie. Tragedia rozpocznie się wówczas, gdy UE zmieni swoją politykę rolną i nie będzie już tak rozrzutna, ograniczając dotacje. Wielu naszych polityków obiecuje rolnikom, że gdy wstąpimy do Unii, to pieniądze popłyną szerokim strumieniem. Powinni jeszcze zachęcać do kupowania ziemi: im większe gospodarstwo, tym większe dopłaty.

„Wprost“

Wspomaganie zarządzania

Macrosoft wprowadził na rynek produkt SKID, będący zintegrowanym pakietem oprogramowania, który obejmuje swoim zakresem podstawowe dziedziny działania przedsiębiorstwa. Jest on przeznaczony dla firm średniej wielkości. Zapewnia kompleksową obsługę informatyczną w zakresie zarządzania. W jego skład wchodzą moduły: FIKS (finanse i księgowość), KALI (kadry i płace), ZZL (zarządzanie zasobami ludzkimi), RCP (rejestracja czasu pracy), MAGFAKT (gospodarka magazynowa, sprzedaż i fakturowanie), ESTRA (ewidencja środków trwałych), KASA (rejestracja raportów kasowych), HOMEBANK (zlecenia w systemie homebanking) oraz Macrobase (środowisko programistyczne do tworzenia i modyfikowania zastosowań).

System integruje oprogramowanie i usługi związane z tym oprogramowaniem. Jego podstawą są cztery elementy. Pierwszy, analiza wdrożeniowa, umożliwia pełne wykorzystanie oprogramowania i dostosowanie go do potrzeb konkretnego klienta. Drugi — to programy pracujące w architekturze klient-serwer. Obejmuje ona pomoc przy eksploatacji programu od zainstalowania do uruchomienia oraz szkolenie personelu. Trzecią część stanowi opieka autorska nad wdrożeniem oprogramowania. Ostatnim komponentem jest nadzór nad eksploatacją oprogramowania (m.in. dostosowanie systemu do nowo pojawiających się potrzeb użytkowników).

„Teleinfo“

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Matusiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Lektury