Lektury

Jacek Zalewski
16-10-2000, 00:00

LEKTURY

Faktoring rozwija skrzydła

Coraz więcej firm (dostawców) na całym świecie wprowadza faktoring jako sposób na finansowanie. Statystyka światowego przemysłu faktoringowego, opublikowana przez Factors Chain International, ukazuje wzrost liczby dostawców o 20 proc. w roku 1999. Ich liczba jest szacowana na niecałe 100 tys., co oznacza przyrost o imponujące 67 proc. w ciągu ostatnich 3 lat. Firmy eksportujące spotykają się często z dwoma poważnymi problemami: brakiem zabezpieczeń wypłacalności swojego odbiorcy oraz takim sposobem finansowania sprzedaży, który jest bardziej elastyczny od kredytów i nie wymaga tak silnych zabezpieczeń. Wydaje się, że oba problemy często skutecznie hamują rozwój eksportera i jego wchodzenie na nowe rynki zbytu, tym bardziej że wielu odbiorców (importerów) o uznanej na swoim rynku pozycji nie chce zabezpieczać dostawcy (eksportera) za pomocą akredytywy czy też gwarancji bankowej. Rozwiązaniem tych problemów może być zastosowanie faktoringu eksportowego. Usługa ta zapewnia eksporterowi bieżące finasowanie sprzedaży i przejęcie w 100 proc. ryzyka wypłacalności odbiorcy.

Faktoring zapewnia firmom finansowanie ich nieprzeterminowanych faktur zarówno w sprzedaży krajowej jak i zagranicznej. Przedsiębiorstwa mogą uzyskać zaliczkę do 80 proc. wartości faktury brutto w momencie dokonania dostawy, a w chwili dokonania zapłaty przez odbiorcę otrzymują resztę należności.

„Wirtschaftnachrichten”

Park technologiczny

W świecie istnieje powszechne przekonanie, że zasoby wiedzy i zdolności intelektualne w większym stopniu stanowią o wartości przedsiębiorstwa niż zgromadzone środki produkcji i narzędzia. Kluczowe znaczenie dla osiągnięcia i utrzymania konkurencyjnej pozycji na rynku ma rozwój innowacji, ich transfer i praktyczne zastosowanie.

Wzrost efektywności i konkurencyjności gospodarki krajów, które uważamy dzisiaj za ekonomiczne potęgi, wynikał między innymi ze stworzenia skutecznych mechanizmów stymulujących rozwój wiedzy i przenoszenie jej rezultatów do praktyki gospodarczej. Jednym z najbardziej popularnych w ostatnich latach przedsięwzięć, służących temu celowi, było tworzenie ośrodków odpowiedzialnych za transfer technologii i komercjalizację badań naukowych, znanych powszechnie jako parki naukowe i technologiczne. Istnieje ogromna liczba ośrodków tego typu, zorganizowanych w formie parków naukowych, parków badawczych, parków technologicznych, inkubatorów przedsiębiorczości i sieci transferu technologii i innowacji itp.

Parki technologiczne stanowią miejsce spotkania nauki i nowoczesnej techniki, są związane z określoną nieruchomością, a także skooperowane z wyższą uczelnią. Właśnie obecność lub zaangażowanie uniwersytetów odróżnia parki naukowo-technologiczne od tysięcy parków biznesu, które stworzono w krajach wysoko rozwiniętych.

„Gazeta BCC”

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu