Lepiej niż prognozy

Magdalena Wierzchowska
opublikowano: 12-08-2005, 00:00

Po dobrym kwartale TVN podwyższył prognozy przychodów. Nawet wiedząc, że kolejny okres rozliczeniowy będzie słabszy.

Wyniki TVN za II kwartał były miłym zaskoczeniem dla rynku. Skonsolidowany zysk netto wzrósł o 16 proc. rok do roku, do 70,7 mln zł, podczas gdy analitycy spodziewali się średnio 57,8 mln zł. Przychody były również wyższe od oczekiwań — analitycy szacowali, że wzrosną do 210 mln zł, a wyniosły 218 mln zł, o 8 proc. więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej.

— Drugi kwartał był bardzo dobry mimo okresu żałoby po śmierci papieża. Gdyby nie spowodowana nią przerwa w emisji reklam, wzrost przychodów byłby jeszcze większy — mówi Karen Burgess, wiceprezes TVN.

EBITDA w II kwartale zwiększyła się o 29 proc. rok do roku, do 92 mln zł.

— Wyniki były dobre na każdym poziomie, wzrosły nie tylko przychody, ale też zysk operacyjny i zysk netto. Warto podkreślić poprawę rentowności, która już i tak była wysoka — podkreśla Piotr Wiśniewski, analityk Amerbrokers.

Wysoka samoocena

W całym I półroczu zysk netto TVN wyniósł 105,7 mln zł, o 31 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Przychody wyniosły 412 mln zł, co oznacza wzrost o 14 proc. EBITDA wzrosła o 30 proc., do 158 mln zł, co daje marżę na poziomie 38 proc.

TVN patrzy teraz bardziej optymistycznie na cały rok — druga co do wielkości stacja komercyjna poinformowała, że spodziewa się wzrostu przychodów o 11-15 proc. z ubiegłorocznego poziomu 717 mln zł (poprzednio telewizja prognozowała 9-13-proc. wzrost).

— Bardzo wysoko oceniamy przygotowaną przez nas ramówkę i liczymy, że spowoduje ona wzrost reklam w czwartym kwartale — mówi Piotr Walter, prezes TVN.

Zdaniem analityków, telewizja będzie coraz bardziej korzystała ze wzrostu rynku reklamowego, który — zdaniem stacji — zwiększy się w tym roku o 9 proc.

Marża EBITDA w skali roku ma wynieść 30-33 proc. Zysk netto spadnie natomiast w porównaniu z ubiegłorocznym, wynoszącym 196,3 mln zł. Ale będzie wyższy od 121 mln zł, czyli od ubiegłorocznego zysku pomniejszonego o 75 mln zł jednorazowego zysku wynikającego z różnic kursowych.

Odrobinę gorzej

Tylko III kwartał może być trochę słabszy, zwłaszcza jeśli chodzi o rentowność EBITDA, która będzie co najwyżej taka sama jak w III kwartale 2004 r.

— Powodem będą głównie większe koszty spowodowane organizacją festiwalu w Sopocie i wyborami, które są drogą pozycją programową. Postanowiliśmy też nie konkurować cenami reklam z innymi stacjami — twierdzi Karen Burgess.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Lepiej niż prognozy