Lepsze nastroje w firmach

opublikowano: 17-04-2019, 22:00

Sektor MŚP liczy na dobrą sprzedaż w zbliżających się miesiącach. Obawia się jednak wyhamowania koniunktury.

Większa sprzedaż wciąż nakręca małych i średnich przedsiębiorców — wynika z najnowszego Barometru Europejskiego Funduszu Leasingowego (EFL).

Wzrostu liczby zamówień spodziewa się aż 40 proc. mikro-, małych i średnich firm. To prawie dwa razy więcej niż w I kwartale tego roku (17 proc.). Optymizm w kontekście sprzedaży deklarują wszystkie MŚP, a w największym stopniu — średnie. Ponad 48 proc. takich podmiotów przewiduje wzrost zamówień. W przypadku mikrofirm jest to 36 proc., a małych — prawie 40 proc.

To właśnie oczekiwania co do większej sprzedaży wpłynęły na wzrost Barometru EFL, który w II kwartale tego roku sięgnął 54,5 pkt, o 4,6 pkt więcej niż kwartał wcześniej. Może on przyjmować wartości od 0 do 100, a im jest wyższy, tym panują bardziej sprzyjające warunki do rozwoju MŚP. Jednocześnie warto zauważyć, że obecny poziom wskaźnika jest niższy niż w przypadku odczytów z analogicznych kwartałów w ciągu dwóch poprzednich lat.

— Z tego można wnioskować, że MŚP obawiają się wyhamowywania koniunktury — uważa Radosław Kuczyński, prezes EFL.

Nienajlepsze są prognozy dotyczące inwestycji. W tym zakresie optymiści stanowią zaledwie 21,2 proc. badanych. Oznacza to blisko 3-punktowy wzrost w stosunku do poprzedniego kwartału i odwrócenie trwającej od II kwartału 2018 r. tendencji spadkowej. Jednak nadal jest to jeden z najniższych wskaźników w historii badania.

Największymi optymistami w kontekście inwestycji są firmy średnie (25,8 proc.) oraz małe (24,2 proc.), a najmniejszymi — podmioty mikro- (17 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu