Lepsze warunki dla eksporterów

Magdalena Matusik
opublikowano: 28-06-2005, 00:00

Zmiany zasad opodatkowania obrotu międzynarodowego ułatwią życie polskim przedsiębiorcom.

Nowelizacja ustawy o VAT zmianiła zasady wykazywania na fakturach zaliczek otrzymanych na poczet eksportu i dostawy wewnątrzwspólnotowej towarów (WDT). Od czerwca każda zaliczka, nawet najmniejsza (dotychczas powyżej 50 proc.), otrzymana przez eksportera korzysta z 0-proc. stawki VAT, ale pod warunkiem, że towar zostanie wywieziony poza terytorium Unii Europejskiej w ciągu 6 miesięcy.

Dla samej możliwości wykazania otrzymanej zaliczki na poczet eksportu i WDT ze stawką 0-proc. nie jest już wymagane złożenie zabezpieczenia w urzędzie skarbowym, jak było do tej pory.

— Ale złożenie zabezpieczenia będzie konieczne, jeżeli podatnik będzie się ubiegał o zwrot nadwyżki podatku — mówi Marta Szafarowska, doradca podatkowy z MDDP.

Podatnik powinien złożyć zabezpieczenie w wysokości podatku należnego od obrotu osiągniętego z tytułu otrzymanej zaliczki, tak jakby obrót ten był realizowany w kraju.

Tak było

— Dotychczas eksporter, otrzymując zaliczkę na poczet przyszłej dostawy towarów, miał prawo do wykazania jej w deklaracji VAT wyłącznie po spełnieniu warunków, które wielokrotnie okazywały się nie do spełnienia — dodaje Marta Szafarowska.

Jakie to były warunki? Między innymi zaliczka musiała wynosić co najmniej 50 proc. ceny, towary powinny być wywiezione poza wspólnotę w ciągu 6 miesięcy, a co istotne, niezależnie, czy podatnik zamierzał ubiegać się o zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, czy też nie, był zobowiązany do złożenia w urzędzie skarbowym zabezpieczenia tej kwoty. W praktyce podatnicy nie byli w stanie jej określić i nie korzystali z możliwości wcześniejszego wykazania sprzedaży ze stawką 0-proc.

Opóźnienie już niegroźne

Kolejną zmianą dotyczącą eksportu towarów jest zmiana zasad korygowania, jeżeli dokumenty celne dotarły z istotnym opóźnieniem. Eksporterzy, którzy nie otrzymali dokumentu potwierdzającego wywóz towarów poza Wspólnotę w wyznaczonym terminie, mają obowiązek zapłacić od takiej dostawy podatek VAT, tak jakby była ona dokonana w Polsce. W razie późniejszego otrzymania dokumentu potwierdzającego wywóz mogą oni dokonać korekty zapłaconego podatku.

— Dotychczas podatnicy musieli w tym celu skorygować deklarację VAT, w której wykazali tę transakcję jako dostawę krajową — przypomina Marta Szafarowska.

Od czerwca powracamy do zasad sprzed 1 maja 2004 r. Korekty sprzedaży i podatku będą dokonywane na bieżąco, tj. w deklaracji za miesiąc otrzymania dokumentu celnego. Ułatwienie to dotyczy jednak wyłącznie eksportu. Podatnicy dokonujący WDT, którzy otrzymują dokumenty potwierdzające jej dokonanie z pewnym opóźnieniem, będą nadal zobowiązani do korygowania wcześniejszych deklaracji.

Bez potwierdzenia

W związku z istotnymi problemami, z jakimi dla podatników dokonujących WDT wiązało się uzyskiwanie dokumentu potwierdzającego odbiór towarów przez ich nabywcę w innym państwie Unii, od czerwca zrezygnowano z tego wymogu.

— Dokument taki może być jednak wykorzystany jako dodatkowy, nieobligatoryjny dokument potwierdzający, iż dostawa miała miejsce — twierdzi Marta Szafarowska.

Rabaty z rabatem

Istotnym ułatwieniem dla podatników jest zmiana wprowadzona w zakresie sposobu ustalania podstawy opodatkowania VAT dla nabycia wewnątrzwspólnotowego. Dzięki wprowadzonym zmianom jest już jasne, że rabaty, opusty czy korekty ceny należnej za towar nabyty z innego państwa Unii obniżają podstawę opodatkowania nabycia wewnątrzwspólnotowego towarów.

Na przykład: towar kosztuje 100 zł, a rabat wynosi 20 proc. Podstawa opodatkowania po uwzględnieniu rabatu wynosi 80 zł, a nie 100 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Matusik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Podatki / Lepsze warunki dla eksporterów