Leśny: offset jest szansą dla lubelskiego Daewoo

Marek Druś
opublikowano: 17-06-2002, 15:21

Dla lubelskich zakładów Daewoo największą szansą na wyjście z zapaści są zamówienia pozyskane dzięki umowom offsetowym towarzyszącym kontraktom na wyposażenie dla polskiej armii, uważa wiceminister gospodarki Maciej Leśny.

- To będzie odsunięte w czasie, ale mam nadzieję, że program związany z offsetem pomoże fabrykę uruchomić. Być może nie w pełnym wymiarze i niekoniecznie będą tu wytwarzane samochody, ale mamy nadzieję, że w momencie sfinalizowania przetargu na samolot również i dla Lublina będzie możliwe działanie. [...] Jeśli tu będzie ulokowany offset, to będzie to dobre miejsce, żeby te pieniądze nie zostały zmarnowane – powiedział składający wizytę w Lublinie wiceminister Leśny.

Zaznaczył, że jako pierwszy będzie rozstrzygnięty przetarg na samolot wielozadaniowy. Decyzja w tej sprawie ma zapaść we wrześniu.

Wiceminister Leśny mówił również, że nadal prowadzone są poszukiwania inwestora, który chciałby uruchomić w Lublinie produkcję.

- Najbardziej zaawansowane są rozmowy z grupą, która zaopatruje Volkswagena w silniki. Chce tu ulokować odlewnię korpusów silników – mówił Leśny.

Tymczasem fiaskiem zakończyło się poszukiwanie inwestora, który byłby zainteresowany produkcją w Lublinie nowego modelu samochodu dostawczego LD-100. W maju z rozmów wycofało się Iveco. Niepowodzeniem zakończyły się negocjacje z LDV, Steyer-Puchem i Volkswagenem. Leśny obarcza za to odpowiedzialnością stronę koreańską.

- Warunki postawione przez syndyka masy upadłościowej Daewoo w Korei były tak nieprawdopodobnie zawyżone, że żadna firma nie zdecydowała się na wejście do fabryki. Przy czym teoretycznie projekt LD-100 jest własnością Daewoo Motor Polska w Lublinie w upadłości, natomiast wszystkie maszyny i urządzenia, które były kupione, są w różnych miejscach w świecie, część została zniszczona – powiedział Leśny.

MD, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Leśny: offset jest szansą dla lubelskiego Daewoo