Leszek Czarnecki kupił bank w Rosji

ET
opublikowano: 11-10-2010, 00:00

Właściwie to jest licencja, ale czego trzeba Getinowi więcej? Ma już sieć, ludzi i leasingowy biznes...

Właściwie to jest licencja, ale czego trzeba Getinowi więcej? Ma już sieć, ludzi i leasingowy biznes...

Przez dwa lata poprzedzające kryzys Bernard Afeltowicz, ówczesny szef Getin International i współpracownik Leszka Czarneckiego, zjeździł rosyjską ziemię wzdłuż i wszerz szukając okazji do kupna banku. Bywało, że transakcja była już dograna, ale Rosjanie w ostatniej chwili mówili "niet", bo ktoś rzucił na stół lepszą ofertę. Przed kryzysem to był gorący rynek dla kupujących. Krach finansowy wszystko zmienił i pewnie Leszek Czarnecki nie raz winszował sobie, że banku przez załamaniem w Rosji nie kupił. Kryzys mocno uderzył w jego biznesy na wschodzie. Ukraiński Plus Bank znalazł się głęboko pod wodą i trzeba było go mocno zrestrukturyzować. Rosyjska spółka leasingowa Carcade odnotowała 48-procentowy spadek obrotów, podczas gdy cały rynek leasingu samochodów zjechał o 60 proc. Mimo to wypracowała zysk (18,6 mln zł w 2009 r.) i umocniła się na drugiej pozycji w Rosji z 27-procentowym udziałem. Z tym, że rynek leasingu to ledwie 1-1,5 proc. sprzedaży samochodów. W Rosji auta kupuje się albo za gotówkę, albo na kredyt. Kiedy na początku roku pytaliśmy Radosława Bonieckiego, prezesa Getin Holding, czy nie planują wejścia w kredyty samochodowe, odpowiedział, że do tego potrzebny jest bank.

"O ile jednak dwa-trzy lata temu bardzo byliśmy zdeterminowali, żeby kupić bank, to obecnie temat nie jest aktualny. Co nie znaczy, że gdy pojawi się ciekawa oferta, to jej nie rozważymy" — mówił nam wtedy szef holdingu.

Okazja się pojawiła. Carcade kupiła 75 proc. akcji w rosyjskim banku. Spółka nie ujawnia nazwy, ani miasta, w którym on działa. Bank to zresztą może za dużo powiedziane, chodzi raczej o licencję bankową. Zresztą nic więcej Getin w Rosji nie potrzebuje. Sieć już ma — Carcade posiada około 50 placówek i — jak wynika z naszych informacji — bank będzie działał poprzez te oddziały. W spółce leasingowej są też ludzie znający się na lokalnym rynku samochodowym i to oni będą rozwijać działalność kredy-tową.

Bank należy do Carcade, która kupiła go za własne pieniądze, płacąc za 75 proc. akcji 36,3 mln rubli (3,47 mln zł). Dopięcie transakcji wymaga jeszcze akceptacji rosyjskiego regulatora.

Bank Carcade jest trzecim z kolei biznesem bankowym należącym do Getinu za wschodnią granicą. Na Ukrainie holding ma Plus Bank, skoncentrowany na kredytowaniu samochodów, a na Białorusi niewielki Sombelbank.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ET

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu