Leszek Czarnecki liderem w leasingu

Eugeniuz Twaróg, PAP
opublikowano: 19-05-2014, 00:00

v

Historia zatoczyła koło. Leszek Czarnecki, który przed laty rozkręcił największy biznes leasingowy w kraju — Europejski Fundusz Leasingowy — a potem sprzedał go Credit Agricole, znowu wraca na pozycję lidera w tej branży. Getin Holding poinformował w piątek o zawarciu warunkowej umowy przejęcia za 163 mln zł polskiego i rumuńskiego biznesu austriackiego VB Leasing. Z 1,49 mld zł obrotów w 2013 r. była 10. co do wielkości firmą w Polsce.

Trzy oczka wyżej w klasyfikacji uplasował się Getin Leasing z grupy Getin Noble Bank, jeden z najostrzejszych graczy na rynku. W 2013 r. jego obroty wzrosły aż o 49 proc. do 1,81 mld zł. Razem, VB Leasing i Getin Leasing osiągnęły więc 3,3 mld zł sprzedaży w leasingu i pożyczkach.

Lider branży — EFL, zamknął tymczasem rok obrotami w wysokości 3,16 mld zł. Pozycja Leszka Czarneckiego w tym biznesie jest jeszcze wyższa, gdyż w grupie Idea Bank ma jeszcze jedną spółkę leasingową — Idea Leasing. Getin Holding zapłaci 111 mln zł za polską spółkę i 52 mln zł za rumuńską. Jest także zobowiązany do zapewnienia nabywanym spółkom kapitału w kwocie wystarczającej do spłaty finansowania udzielonegotym spółkom przez podmioty z grupy VBL. Łącznie chodzi o 3,2 mld zł.

„VBL PL jest liderem rynku leasingowego w segmencie transportu ciężkiego. Spółka ta plasuje się również wśród 10 największych firm branży, dysponując siecią trzech oddziałów i 13 filii oraz ponad 120 przedstawicieli handlowych na terenie całego kraju. VBL RO należy do grona sześciu największych firm leasingowych w Rumunii, dysponując siecią siedmiu oddziałów” — czytamy w komunikacie.

Przejęcie rumuńskiej spółki umocni przyczółek uchwycony przez Getin Holding na tamtym rynku, gdzie od niedawna kontroluje niewielki Romanian International Bank. Do holdingu należy też Carcade, druga co do wielkości spółka leasingowa w Rosji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniuz Twaróg, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu