Letni impas w Graalu

GRA
opublikowano: 18-08-2010, 00:00

Żałoba, upały, walut — te czynniki nie sprzyjały przetwórcy ryb, który pracuje nad IPO spółek zależnych.

Branża rybna przeżywa właśnie sezonowy zastój w biznesie. Letnie upały nie sprzyjają konsumpcji ryb i widać to w wynikach.

— Tradycyjnie raporty z drugiego i trzeciego kwartału nie będą rewelacyjne. Dodatkowo w drugim kwartale cała branża odczuła negatywny wpływ żałoby narodowej, ponieważ handel praktycznie wtedy zamarł. Nie pomagały nam też wahania kursów walutowych — mówi Robert Wijata, członek zarządu Graala, największego przetwórcy ryb w Polsce.

Dlatego w drugim kwartale Graal pokaże przychody prawie na tym samym poziomie co przed rokiem (czyli około 100 mln zł), a zysk będzie "kosmetyczny".

— Cały rok powinien być jednak dobry, na co wskazują wpływające do nas potwierdzenia długoterminowych zamówień — uważa Robert Wijata.

Graal przygotowuje właśnie do upublicznienia dwie spółki zależne. Prospekt Korala jest w zasadzie gotowy i czeka na zatwierdzenie przez zarząd (dopiero potem trafi do Komisji Nadzoru Finansowego).

— Chcemy uzyskać z rynku minimum 20 mln zł i przeznaczyć na przejęcia — twierdzi Robert Wijata.

Koral prowadzi rozmowy z dwiema firmami, których roczne obroty sięgają około 100 mln zł. Ich atutem są marka i udział w rynku. Docelowo Koral zamierza jednak przejąć tylko jedną z nich.

Jednocześnie do debiutu szykuje się Superfish.

— W ciągu kilku miesięcy włączymy do Superfisha zależne spółki Gaster i Kordex. W przyszłym roku zdecydujemy się na ofertę publiczną — przewiduje Robert Wijata.

Sam Graal też planuje przejęcia, ale zagraniczne. Ostatnio twierdził, że ma na celowniku niemieckiego przetwórcę ryb.

— To aktualne, ale na razie mamy wakacyjną przerwę w rozmowach — mówi Robert Wijata.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Letni impas w Graalu