Czytasz dzięki

Libet wieszczy hossę

Dobra koniunktura w inwestycjach infrastrukturalnych i wybory samorządowe pozwolą zarobić dostawcom kostki.

Po zastoju w latach 2014-16 w ubiegłym roku ruszyły wreszcie inwestycje infrastrukturalne. Spowodowało to wzrost popytu na stal, asfalt, kruszywo, podkłady czy rozjazdy kolejowe. W tym roku większą popularnością zaczną cieszyć się tzw. materiały wykończeniowe używane m.in. w budownictwie infrastrukturalnym, np. kostka brukowa.

Zobacz więcej

Fot. Marek Wiśniewski

— Spodziewamy się, że w latach 2018-20 rynek kostki brukowej będzie rósł wraz z inwestycjami infrastrukturalnymi i poprawą klimatu w przemyśle i budownictwie. Na samą infrastrukturę drogową i kolejową wydatki w latach 2017-23 mają wynieść 175 mld zł. Czekamy na wejście w zaawansowaną fazę realizowanych już inwestycji, bo przełoży się to na wzrost liczby naszych kontraktów — twierdzi Thomas Lehmann, prezes Libetu, dostawcy kostki brukowej. Drugim czynnikiem, który może zwiększyć popyt, są wybory samorządowe.

— W przeszłości bardzo pozytywnie wpływały na sprzedaż — mówi Thomas Lehmann, dodając, że zazwyczaj przed wyborami samorządy chętnie inwestują w chodniki, ścieżki rowerowe itp. Barbara Dzieciuchowicz, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa, potwierdza, że w tym roku spodziewanych jest wiele samorządowych inwestycji publicznych. Wspólnie z władzami lokalnymi będzie też inwestować GDDKiA. Chodzi głównie o projekty poprawiające bezpieczeństwo ruchu drogowego, czyli chodniki, ścieżki czy ronda. Libet spodziewa się wzrostu przychodów i rentowności. Wyższa zyskowność będzie skutkiem nie tylko zwiększonego popytu, ale też poprawy efektywności działania kanałów sprzedaży oraz poszerzenia gamy produktów. Po trzech kwartałach 2017 r. zysk netto grupy wyniósł 0,1 mln zł wobec 4,6 mln zł straty w analogicznym okresie 2016 r., a EBITDA sięgnęła 24 mln zł, co oznacza wzrost o 23 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane